arama

15 Temmuz Abdullah Tayyip Olçok

15 Temmuz Abdullah Tayyip Olçak
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • maksoy maksoy
 • 1 Star
  Loading...

15 temmuz, Abdullah Tayyip Olçok o demokrasi şehitlerinin genç fidanlarından. 15 Temmuz darbe gecesi çok kanlı ve acımasız bir gece idi. Darbe sonrası da gelen görüntüler ile hainler ne kadar gözü dönmüş ve acımasız cani olduklarına üzülerek şahit olduk. Onlar bu ülkenin topunu, tüfeğini, tankını halka doğrulttular ama halk geçit vermedi. Türkiye 246 şehit ve çok sayıda yaralı vererek darbecilerin hain planını çökertti. Geriye tüm dünyaya örnek bir demokrasi destanı ve şehitlerimiz kaldı. O şehitlerden birisi henüz öğrenci ve 16 yaşındaydı. Darbe gecesi babasının evde kal ısrarına aldırmayacak İstanbul Köprüsü’ne giden Abdullah Tayyip iki kurşunla şehit edildi.

O 1995 yılında Recep Tayyip Erdoğan ile tanışan ve onun hayat arkadaşı olan Erol Olçok’un oğluydu. Erol Olçok aslen Çerkez’di. Çorumluydu. İlk ve lise öğrenimini Çorum’da tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul’a gelmişti. İstanbul Üniversitesi Estetik ve Sanat Tarihi Bölümü bitirdikten sonra 1987 yılında başladığı reklamcılık işini başarılı bir şekilde yapmaktaydı. AK Parti’nin var oluşundan bu yana bütün reklam, slogan, loğa tasarımlarını o yapmıştı. Başarı dolu bir hayata sahip umut ve ışık dolu 16 yaşındaki Abdullah o gece hainlerin kurşunu ile şehit edildi. İsmi Ankara’da bir okula verilerek ölümsüzleştirildi.

28 Şubat’ta İdam İle yargılanan Şehidimiz

Halil Kantarcı’nın hayatı o henüz on altı yaşındayken 28 Şubat sürecinden yargılanmış ve hakkında idam istenmişti. Birahane ve meyhanelere aldırmak suçundan hapse atıldı. 16 yaşında girdiği hapisten 25 yaşında çıktı. Evlendi, üç çocuk sahibi oldu. Kötü bir çocukluk geçirse de mutlu bir hayatı vardı onun. Halil Kantarcı 36 yaşında FETÖ ‘nün girişimi sonrası İstanbul Vatan Caddesinde şehit edildi. Ardında üç çocuk ve bir eş bıraktı. En küçük bebeği henüz dokuz aylıktı.

Ağabeyi paralel çete ile mücadele ettiğini söylerken kardeşinin eşi ve çocuklarını ümmete emanet ettiğini, söyledi. 9 sivil toplum kuruluşu onun adına Sri Lanka’da bir şehit yetimhanesi kurdular. Adı bazı okullara verilerek ölümsüzleştirildi. O kanlı gecenin bir başka şehidi Bülent Aydın. bülent aydın kimdir Kara Kuvvetleri Komutanı’nın koruması olan Topçu Astsubay Kıdemli Başçavuş 15 Temmuz’un ilk şehididir. Iğdırlı, 2 çocuk babası 48 yaşında şehadet şerbetini içti. Öleceğini hissetmiş gibi, eğer bana bir şey olursa çantamı oğluma verin vasiyetini söylemişti. O çantada manevi değeri yüksek kişisel eşyaları vardı. O TSK’nin onurlu ve gururlu askeri olarak şehit oldu.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ