arama

65 Milyon $ Değerinde Bitcoin Çalındı!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • editor editor
  • 1 Star
    Loading...

Devletler ve bankalar aracılığıyla denetlemeyen, birçok ülkede de yasal zemini bulunmayan sanal para birimi Bitcoin; ülkemizde olduğu kadar dünyada da kendine has bir kullanıcı kitlesine sahip. Yine sanal alem üzerindeki borsalar aracılığıyla işlem gören ve değeri sürekli değişim gösteren Bitcoin, para transferlerinin takip edilememesinden dolayı hackerlar tarafından da güvenilir bir para birimi olarak tercih ediliyor.

Dünyanın en popüler Bitcoin borsaları arasında gösterilen Bitfinex, hackerların düzenlediği saldırıda yaklaşık 65 milyon dolar değerinde Bitcoin’i (BTC) çaldırdı. Hong Kong menşeli firma web sitesinin ana sayfasını hazırladıkları bir duyuruyla değiştirdi ama hackerların saldırısıyla ilgili herhangi bir detaya girmekten kaçındı. Duyuruda Bitfinex’te yer alan günlük para çekme ve diğer kısıtlamaların gizemli bir şekilde aşıldığı ve bunun sonucunda ciddi miktarda BTC’nin çalındığı bilgisine yer verildi.

Topluluk ve ürün geliştirme yöneticisi Zane Tackett, toplamda 119,756 Bitcoin’in çalındığını dile getirip şunları söyledi: Neler olduğunu anlamak için sızıntının arka planını araştırıyoruz, ancak bazı kullanıcılarımızın Bitcoin’leri maalesef çalındı. Hangi kullanıcılarımızın bu saldırıdan etkilendiğini öğrenmeye çalışıyoruz. Sistemimizin güvenliğini sağlayıp araştırmalarımızı tamamlayıncaya kadar bitfinex.com adresi kapalı kalacak ve bakıma alınacak. Bu süre zarfı içinde tüm para çekme, para yatırma ve para transferleri işlemi ikinci bir duyuruya kadar durduruldu.

Birçok Bitcoin kullanıcısının güvenlik endişesi duymasına yol açan bu gelişme, Bitcoin’in değerinin de yaklaşık yüzde 20 azalmasına sebep oldu.

etiketlerETİKETLER

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.