arama

AB Teknoloji Firmalarını Vurmaya Başladı!..

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • maksoy maksoy
 • 1 Star
  Loading...

AB yüzde 3 ciro ile büyük ABD teknoloji firmalarını vurmaya başladı!..

Önümüzdeki hafta kabul edilmesi beklenen ve hala değişikliklere tabi olan teklif, yüzde 1 ile 5 arasında bir vergi oranı öngören daha önceki bir taslağı güncelledi.

AB ülkeleri ve milletvekilleri tarafından desteklenen vergi, yalnızca yıllık 750 milyon Euro (924 milyon $) ve yıllık “vergilendirilebilir” gelirlerin üzerinde AB’de 50 milyon Euro’nun üzerinde gelir elde eden büyük firmalara uygulanacaktı.

AB gelirleri için eşik, başlangıçta daha küçük şirketleri ve vergiden başlayan yeni şirketleri muaf tutmak için öngörülen 10 milyon avrodan yükseltildi.

Uber, Airbnb ve Amazon gibi büyük ABD’li firmalar da 28 AB ülkesinde uygulanacak olan yeni vergi indirimi ile karşı karşıya kalabilir.

Büyük teknoloji şirketleri büyük miktardaki AB devletleri tarafından, karlarının bir kısmını İrlanda ve Lüksemburg gibi düşük vergili üye ülkelere yeniden yönlendirerek çok az vergi ödemekle suçlanıyorlar.

Reuters’in daha önceki versiyonunda Reuters’in belirttiğine göre, en son teklifte bu tür referanslar bulunmuyordu.

 ÇÖZÜMLER

Vergilendirilecek hizmetler, Google gibi kullanıcıların hem verilerini hem de Facebook gibi popüler sosyal medyada olduğu gibi kendi web sitelerinde reklam alanı sunan şirketleride kapsayan dijital  reklamlar.

Vergi komisyonun Airbnb ve Uber gibi ekonomi şirketlerini kapsadığı bir kavram olan “aracılık hizmetleri” sunan çevrimiçi platformlarda da uygulanacaktır. Amazon dahil olmak üzere dijital pazar yerleri de vergi kapsamı dahilinde olacaktır.

DOSYA FOTOĞRAF: Google logosu Paris, Fransa, 7 Şubat 2018’de Genç Girişimciler fuarında görülür. REUTERS / Charles Platia

Sıklıkla zarar gören Amazon gibi daha ince marjlı şirketler, ciro üzerindeki vergiler yüzünden sert bir şekilde vurulurken, kârlar üzerindeki vergiden büyük ölçüde muaftır.

Google, Facebook, Amazon ve diğer teknoloji şirketlerini temsil eden ABD merkezli Bilgi Teknolojileri Endüstrisi Konseyi kıdemli başkan yardımcısı Josh Kallmer, “Vergi gelirleri, sınır ötesi vergi politikalarıyla ilgili bazı meşru soruları yanıtlamanın yanlış bir yaklaşımıdır” dedi.

Bakan AB ‘yi tek taraflı hareketlerden kaçınmaya ve vergi reformlarını uluslararası düzeyde koordine etmeye çağırdı.

Bununla birlikte ABD firmaları AB’deki yüksek vergiyi ABD yetkililerine yani Başkan Donald Trump‘ın son vergi revizyonunda öngörülen yurtdışı kârları için yeni bir ABD vergisi uyarınca gerekli olacak daha düşük vergi ödemeleriyle telafi edilmesi ön görülüyor.

Çevrimiçi medya, Netflix ve kullanıcılara değer yaratmak için kullanıcılara güvenmeyen diğer dijital içerik sağlayıcıları gibi aktarım hizmetleri, vergi kapsamı dışında tutulacaktır.

Vergi kanunu şuan  taslak aşamasında  ancak  daha kapsamlı ve küresel bir çözümün haline getirilmesi planlanıyor. Şirketlerin yapıldığı ülkelerdeki şirketlerin dijital karlarına vergilendirilmesine yönelik bir çözüm bulunmaması halinde uygulanacak geçici bir önlem olarak sunuldu.

Yeni vergiler, dijital kullanıcıların bulunduğu ülkeler tarafından karşılanacaktır. Taslak belge farklı AB ülkelerinde yaşıyorlarsa, vergi gelirlerinin “tahsis oranlarına göre” paylaşılacağı belirtiliyor.

Örneğin, dijital reklamcılığın sağlanmasından elde edilen gelirlerin  bir kullanıcı cihazında bir reklamın görüntülenme sayısıyla orantılı olarak ülkelere tahsis edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Plan, birkaç büyük AB devletinin desteklediği bir eşitleme vergisi için Fransız teklifine benziyor. Ancak, çokuluslu firmalara daha az cazip gelmekten korkan küçük ülkelerden muhalefetle karşılaşması muhtemeldir.

AB vergi reformlarının tüm üye devletlerin yasalaşması için desteklenmesi gerekiyor.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor