arama

Adil Kullanım Kotası Neden Çabuk Doluyor?

adil kullanım kotası
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • maksoy maksoy
 • 1 Star
  Loading...

Günümüz çerçevesinde Türkiye de internet kullanıcılarının sürekli olarak yaşadığı bir sorun bulunmaktadır. Bu sorun da tahmin edeceğiniz üzere AKK yani Adil Kullanım Kotası’dır. Bu adil kullanım kotası dediğimiz şey internete bağlandığınız zaman size koyulan bir çeşit indirme sınırıdır. İndirme sınırı sayesinde birileri sırf inadına oldukça yüksek oranlarda indirmeler yapamıyorlar. Eğer adil kullanım kotası olmasaydı verilen internet hızı ile yüzlerce GB değerinde indirmeler yapılabilirdi ve bu indirmelerin sonucunda da internet servis sağlayıcıları zarara girebilirdi tabi bu onların görüşü. Ancak şu bir gerçek ki Türkiye’deki kullanıcılar kesinlikle AKK olayını hak etmiyorlar. Konumuza dönecek olursak….

AKK Yenilendiğinde İnternet Hızı

AKK yenilendiği zaman genellikle ilk birkaç hafta sorunsuz bir şekilde internet hızınızın normal olması gerekiyor. Eğer bir kaç gün içerisinde kotanız doluyorsa burada bir sorun var demektir. En çok karşılaşılan durum virüslerdir. Bilgisayarınıza bir virüs girmiş olabilir ve arka planda indirmeler yapıyor olabilir. Bunun ışığında sisteminize bir anti virüs programı kurmalısınız ve bütün virüsleri güzel bir şekilde temizlemelisiniz. Bütün virüsleri temizledikten sonra da yapmanız gereken işlem bir ay kadar artık bir problem olup olmadığını kontrol etmek olacaktır. Yine bir diğer karşılaşılan sorun ise komşu ağları. Eğer komşunuzun ağına bağlı iseniz komşunuz yüksek indirmeler yapıyor olabilir bunun ışığında komşunuzun yaptığı indirmeler nedeniyle artık kendinize yeni bir bağlantı çektirmelisiniz veya komşunuzu uyarmalısınız veya daha yüksek bir paket seçmelisiniz.

Hız Sınırı Koyun

Bütün bunlara ek olarak yine kendi ağınıza birkaç kişi de bağlanmış olabilir. Eğer ki ağınıza birileri bağlı ise yine onları uyarmalısınız. Eğer uyarmak istemiyorsanız veya uyardığınız halde devam ediyorsa modem ayarlarınızdan ağınıza bağlı olarak kişilere bir hız sınırı koyabilirsiniz. Bu hız sınırı sayesinde internet bağlantınız üzerinden yapacakları indirmelerde yavaşlık yaşarlar. 1 saat sürecek bir indirme haliyle 3 – 4 saat sürebilir ve onlarda vazgeçerler. Bütün bunlara ek olarak hiçbir sorun yok ise mutlaka internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçmelisiniz.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor