arama

Adil Kullanım Kotası Ne Zaman Kalkacak?

adil kullanım kotası
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • seorehberi seorehberi
  • 1 Star
    Loading...

İnternet kullanıcıların en çok mağdur olduğu konulardan bir tanesi de kullanım kotasıdır. İnternet paketini sınırsız olarak bile alsanız belli bir kullanımdan sonra internet hızınız düşmekte ve bu durumda size sıkıntı yaratmaktaydı.

adil-kota-uygulamasi

BTK Adil Kota Kullanımını İncelemeye Aldı

BTK internet kullanımı konusundaki şikâyetlere kulak verdi ve bu uygulamanın sona ermesi için çalışma başlattı. Bugüne kadar çalışmaların sürdüğü az çok bilinmekteydi ancak belirli bir zaman verilmemiştir. BTK konuyla ilgili net bir açıklama yaparak kullanım kotasının 31.12.2018 tarihinden sonra kaldırılacağını açıkladı. Yani çoğu ülkede olmayan ancak ülkemizde var olan adil kullanım kota uygulaması sonunda kalkacak. Kaldırma süresinin uzun olması üzücü olsa da yinede kalkacak olması şimdiden internet kullanıcılarını sevindirdi. Gelecek dönemlerde adil kullanım kotası uygulamasından tamamen kurtulmuş olacağız. Konuyla ilgili duyusu BTK’nın resmi sitesinden yapılmıştır. Kota uygulaması kaldırılmadan öncede bir takım adımlar atılacak. Bu adımlardan en önemlisi artık gece 02:00 – 08:00 saatleri arasından kullanılan internet adil kullanım kotası içerisinde dahil edilmeyecek. Yani gece kullanacağınız internet için sayaç tutulmayacak. Bu uygulama ile interneti uzun bir süre yüksek hızda kullanmış olacaksınız.

adil-kota-uygulamasi

Bu uygulamanın yanından BTK bir de mobil veri paketlerine yönelik düzenlemeye gitmiştir. Yeni düzenlemeyle veri indirme hızı en 125 kbps olara belirlenmiştir. BTK atacağı adımdalar hem bilgisayar kullanıcıları hem de telefon kullanıcıları daha yüksek hızda internet kullanmayı sürdürecektir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.