arama

Akıllı Telefonunuz 1985 Yılında 32 Milyon $’a Mal Olabilirdi

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Şuan kullandığınız akıllı telefonunuzu 1985 yılında üretmeye kalksanız ne kadar ücret ödemeniz gerekirdi, hiç merak ettiniz mi? Cevabınız evetse, yalnız değilsiniz! WebpageFX isimli ajansın blog sayfasında yayınlanan yazıda tüm yazılım ve donanımıyla bugünkü ortalama bir akıllı telefonu 1985 yılında üretmenin ne kadar maliyetli olacağına dair bilgiler paylaşıldı. Her ne kadar varsayıma dayanıyor olsa da, donanım ve yazılım ücretlerinin 1985 yılında ne kadar fahiş olduğunu görmek insanı ürkütüyor doğrusu…

Akıllı telefon fiyatlarının dününü ve bugününü kıyaslayan WebpageFX, 1985 yılında satın alacağınız bir akıllı telefonun 32 milyon 136 bin 910 dolara mal olacağı sonucuna ulaşmış. Absürd ve saçma gibi gözüküyor olabilir, ancak yapılan kıyaslamaları gördükçe bu fiyatın pek de anormal olmadığı sonucuna pekala varılabilir.

1985’te satışa çıkarılan Motorola DynaTAC gibi bir telefonu satın aldığınızı farz edelim. Henüz ilk etapta bu telefon için 9 bin dolarlık bir ücreti gözden çıkarmanız gerekecekti. Telefonun ilk ataları arasında yer alan cihaz, bugün dahi en pahalı telefonlardan kat kat daha pahalı.

Arkadaşlarınıza fotoğraf ve yazı göndermek istediğinizde de faks makinesi satın almanız gerekecekti. Ki bunun ücreti de 1985 yılında bin 105 dolardı. Nereye gittiğinizi arkadaşlarınızla paylaşmak istediğinizde de GPS’e ihtiyacınız olacaktı. Bunun ücreti 6 bin 630 dolardı.

Gördüğünüz üzere 1985’te yaşıyor olsaydınız ayrı ayrı satın almak zorunda kalacağınız tüm bu donanım ve yazılımlar, çok daha ucuz ve kompakt bir şekilde akıllı cep telefonlarımızda bulunuyor. Sony D-50 Discman gibi ortalama bir müzik çaların 400 $ değerinde olması, özel anlarınızı ölüştürmek için satın alacağınız 3 bin 700 dolarlık kameranın yüksek bedeli de dünden bugüne yaşanan teknolojik gelişmelerin ne kadar ucuza elde edilebildiğinin bir kanıtı adeta.

Yukarıda sayılan gider kalemleri WebpageFX’in ulaştığı 32 milyon dolarlık ücretin yanında çerez gibi kalıyor, evet. Bunun sebebi de şu: Bugünkü gibi bir akıllı telefon yazılımını üretmek için 1985’te 32 milyon dolara satılan Cray-2 süper bilgisayarını satın almanız gerecekti.

etiketlerETİKETLER

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor