arama

Akıllı telefonunuz çalınırsa ne yapmalısınız?

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Nazlı Şen
 • 1 Star
  Loading...

Hırsızlar nerede çalışır?

IDG tarafından yapılan bir araştırmaya göre , barlar ve restoranlar akıllı telefon hırsızları için sıcak noktalar gibi görünüyor. En sık yapılan oyunlardan biri, bir haritayı veya gazeteyi masaüstünüze koymak ve kaybolan ya da benzer şeyler hakkında sohbet ya da gizlenmiş bir hikaye ile dikkatinizi dağıtırken altınızda ortaya koymaktır. Tabii ki, Londra ve New York gibi büyük şehirlerde hedeflenmiş olmanız daha olasıdır.

Akıllı telefon hırsızları için başka bir avlanma noktası toplu taşımadır. Akıllı telefonunuzu otobüsün içinde ya da metrodaki ceplerinizden kapının hemen önünde kapatmak ortak bir uygulamadır. Arkadaşımın hala Pekin’de yaşadığını ve birçok arkadaşının aniden kulaklarında kulaklıklarla metroda bulunduğunu hatırlıyorum ama ses öldü … neden? Akıllı telefon cebinden çalınmıştı. Akıllı telefonları talihsiz olanlardan almak için çubuklarını kullanan usta bir hırsız hikayelerinden bahsetme !

Samsung Galaxy S9 ya da Huawei Mate 10 Pro cep telefonunda büyük miktarda para harcadıktan sonra , herhangi bir tepki anlaşılabilir, ancak en çok endişelenmeniz gereken şey, donanımın değeri değil, bunun içinde yer alan verilerdir. E-postalar, kişiler, fotoğraflar, iş belgeleri, banka hesabı bilgileri: çalınırsa cihazınızda kayıtlı olan hassas verilerin derhal yok edilmesi önemlidir. Android akıllı telefonunuzu bıraktığınız yerde bulamadığınızda yapmanız gereken şey budur.

Akıllı telefonunuzu nasıl bulabilirsiniz?

Android, kayıp veya çalınan akıllı telefonunuzu bulmanın çeşitli yollarını sunar. En çok bilinen, Google’ın Bilgisayarımdaki Cihazımı Bul, bu  da bilgisayarınızdaki web sitesinden veya  Google Play Store’daki uygulamadan erişebilirsiniz . Android Cihaz Yöneticisi olarak adlandırılan hizmeti nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla bilgi:

Diğer uygulamalar ve çözümler akıllı telefonunuzu GPS aracılığıyla da bulmanıza yardımcı olur. Telefonunuzu bu hizmetlerden biriyle bulabilirseniz, bir hırsıza kendiniz yaklaşmamanız en iyisidir. Bunun yerine, polise bırak. Ancak, telefonunuzu yanlış yerleştirdiyseniz, bunun nerede olduğunu anlamanıza yardımcı olur ve kendiniz alırsınız.

Cep telefonunuzu Smartwatch ile bulun

Akıllı telefonunuzu tekrar bulmak için kullanışlı bir araç Smartwatch’tır. Aşınma OS ‘araç içi araçlar eşleştirilmiş telefonu bulmayı kolaylaştırır. Sadece Google Asistan’ı etkinleştirin ve “Akıllı telefonumu bul” deyin. Saat daha sonra eşleştirilmiş telefonu arar ve aslında sessiz olarak ayarlanmış olsa bile bir alarm çalmasını sağlar. Konum ayrıca ses komutu olmadan Aşınma İşletim Sistemi menüsü üzerinden de tetiklenebilir.

 

Hırsızlık hala yakın değilse, Bluetooth bağlantısı ile, bu seçenek hırsızlık durumunda pek yararlı değildir. Smartwatch özelliği, tüm daireyi ters çevirmek zorunda kalmadan kayıp bir akıllı telefon bulmak için tasarlanmıştır.

Telefonunuzu toplu taşıma araçlarında kaybettiyseniz, bulunup bulunmadığını görmek için yerel toplu taşıma yetkilisiyle iletişim kurmanız da iyi bir fikirdir. Yerel polis, iyi bir vatandaş onlara dönüştürebilirse sizin için de tutabilir.

 

Akıllı telefon verilerinizi uzaktan nasıl silebilirsiniz?

Akıllı telefonunuzu kurtaramazsanız, Android, yukarıda belirtilen Cihazımı Bul hizmetini kullanarak telefondaki verileri uzaktan silme seçeneğini sunar. Telefonu sıfırlamak yalnızca birkaç saniye sürüyorsa (ve hırsız, başlatıldıktan sonra duramayacak), ancak geri alınamazsa, bu seçeneği kullanmadan önce bu seçeneği dikkatlice değerlendirin.

 

Akıllı telefonunuzu çalındı ​​olarak nasıl rapor edilir

Telefonunuz çalınırsa, hırsızlığı mümkün olan en kısa zamanda polise bildirmeniz önemlidir (en fazla 48 saat içinde). Telefonunuz sigorta kapsamındaysa bu özellikle önemlidir. Polis raporu yetkililerin telefonun diğer şebekelerde kullanılmasını engellemesine izin verecektir.

Telefonunuzu polise çalınmış olarak bildirmek için aşağıdaki bilgileri kullanışlı bir şekilde kullanmanız gerekir:

 • Telefonun ayarlar menüsünün kutusunda veya kutusunda bulabileceğiniz akıllı telefonun IMEI numarası, akıllı telefonunuz için 15 haneli bir plaka gibidir. Bir yere yazılsın.
 • Akıllı telefonunuzun modeli ve çalınan tüm aksesuarlar. Marka, sürüm ve renk not edin.
 • Telefon numaranız ve mobil ağınızın adı.
 • Hırsızlığın koşulları, hırsızlığın tarihini, zamanını ve yerini belirterek.

Telefonunuz bir sigorta poliçesi ile hırsızlığa karşı kapsanıyorsa, şirkete mümkün olan en kısa zamanda bildirimde bulunmanız gerekir; böylece takip etme prosedürü ve hak ettiğiniz haklardan haberdar olursunuz. Politikalarınızın yararlarını görme veya başvuruda bulunmadan bırakılma arasındaki fark anlamına gelebileceğinden, onlara anlattıklarınıza çok dikkat edin.

 

Cep telefonu servisinizi nasıl devre dışı bırakabilirsiniz

Cep telefonunuzu her kim çaldıysa, telefonunuzla birlikte ödenen 1-900 numarayı arayarak, sizin adınıza büyük bir telefon faturasını almak isteyebilirsiniz. Bunu önlemek için servis sağlayıcınıza telefonun en kısa zamanda kaybolduğunu veya çalındığını bildirmeniz gerekir. Ardından, mobil servis sağlayıcınız telefon hizmetinizi kapatabilir. Numaranıza servis sağlayıcınızın web sitesinden, mağazalarından veya müşteri hizmetlerini arayarak askıya alabilirsiniz.

Akıllı telefonunuzu nasıl korursunuz

Telefonunuzu çalınması durumunda veya en azından hasarı hafifletmek için, Cihazımı Bul (Android Cihaz Yöneticisi olarak da bilinir), kilit ekranı şifresi ve / veya parmak izi tarayıcınız gibi temel önlemleri almanız gerekir. bir. Daha fazla ipucu için şu makalelere göz atın:

Hiç akıllı telefon hırsızlığı kurbanı oldun mu? Telefonunu kurtarabildin mi? İpuçlarını yorumlarda paylaş.

 

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
67 Bin Yıl Önce Yaşamış İnsan Türü Bulundu