arama

Android güncellemeleri!!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fulya ırkoren
  • 1 Star
    Loading...

OnePlus ve Huawei, son zamanlarda kullanıcılarına yaptıkları büyük sözlerle ilgili haberlerde yer aldı. Her iki şirket, farklı şekillerde olsa da, düzenli Android güncellemeleri ve güvenlik ekleri sunacaklarını garanti etmişlerdir. Bu iki tanınmış marka sadece iyi bir örnek mi oluşturuyor yoksa resimlerini korumaya mı çalışıyorlar? Akıllı telefon üreticilerinden daha fazlasını ister miyiz?

 

Güncellemeleri hak ediyoruz … değil mi?

Makalenin etine ve patateslerine girmeden önce küçük bir digresyon yapmak istiyorum. Daha felsefi olarak, yazılım güncellemelerini talep etme hakkımız var mı?

Saatler, günler ve haftalarca devam edebiliriz. Öyleyse, işleri basitleştirmek için bir öncülden başlayalım: akıllı telefonlar ve tabletler gibi teknolojik ürünleri ne için kullanıyorlar (çalışmak için yazılım gerektiren elektronik ürünler), cevabım hayır, ama açıklamama izin ver!

 

AndroidPIT Samsung Galaxy Tab S3 2166

 

Bilgili tüketiciler olarak (siz dahil AndroidPIT bizim akıllı telefon biz yazılım güncellemelerini almayı durdurur ve sonra hepimiz web üzerinden sesine üzerine şikayetlerini olan go sadece altı ay önce satın aldıysanız şikayet mecbur hissediyorum orada okuyucuları). Ama dur ve bir saniye düşünün: Eski cep telefonları için aynı şeyi yaptın mı? Ya da eski oyun konsolları ve bilgisayar işletim sistemleri (PC veya Mac) için?

 

Cevap hayırdır: Bir ürün evimize ulaştığında, eksiksiz olmalı ve güncellemeler nadiren sağlandı ve genellikle yalnızca güvenlik hataları veya güvenlik sorunları için düzeltilecekti. Ve ek özellikler istiyorsan? Yeni telefonu, işletim sistemini veya oyun genişlemesini satın almanız gerekiyordu. Hiç kimse ücretsiz bir şey yapmadı.

 

androidpit para nakit

 

Problemler için çözümler

O zamandan beri, yazılım dünyası kesinlikle gelişti ve üreticiler halihazırda piyasada olan ürünler için yeni özelliklerle ücretsiz güncellemeler sunmaya ve müşteri sadakati oluşturmaya karar verdiler. Bu bizim için hepsini yaptıklarını ifade etmiyor.

 

Şirketler, güvenliğini veya çalışmasını tehlikeye atan ciddi sorunları çözmek için cihazlarını güncellemek zorundadırlar. Örneğin, bir akıllı ekmek kızartma makinesi satın almaya karar verirseniz ve kullanmaya başlarsanız ve her zaman ekmeği kızdırmazsanız, bu ciddi bir sorundur. Tüketiciler (ve çeşitli tüketici koruma kuruluşları), üreticiden, iddia ettiği şeyi yapmayan bir ürünü satma konusunda mutsuz olacaklardır.

 

griffintoasterlede ed

 

Yeni bir akıllı tost makinesi bir ay sonra piyasaya çıktıysa, hatta “eski” ürünümüzle aynı donanımı kullanarak tereyağını taze tost ekmeğine yatırabiliyorsa, bu fonksiyonu eski cihazınıza eklemek zorunda kalmayacaksınız. Bu özellik ile hiç satılmadığı için.

 

Bir Android güncellemesini aynı şekilde düşünebilirsiniz: Akıllı telefonunuzda hata varsa (ve yazılımın tamamen geçersiz olduğundan) düzgün çalışmaması için üreticinin sorunu çözmeye çalışması gerekir. Yeni işlevlerle yeni bir Android sürümüne geçmek, bazı şekillerde üreticiden bize verilen “hediye” dir.

Yazılımı üretenlerin getirdiği yükümlülükleri bir kenara atabilseydik, tüm bunlar doğru olurdu.

 

google kampüs merkezi genel merkez ofisleri 720x720 bspline

 

OnePlus ve Huawei: grubun en zeki

Son yıllarda, OnePlus, şu anda cihazlarını güncellemek için kullanılacak kuralları içeren bir yol haritası yayınladı: iki yıl boyunca iki yılda bir Android güncellemeleri ve güvenlik yamaları.

 

Huawei uzun süre beklemedi ve akıllı telefonunun her iki ayda bir en son güvenlik yamalarıyla güncelleneceğini söyledi .

Bu gerçekten iyi, değil mi? Bu şirketlerin gerçekten kullanıcıları önemsediğinin kanıtı, doğru mu? Yanlış, bunu sadece teorik olarak sözleşmeyle yapmak zorunda oldukları bir yükümlülüğü yerine getirmek için yapıyorlar.

 

oneplus 6 kırmızı

 

Bu yıl Google I / O’daki notları aldılar: OEM’ler artık Android’i kullanmak istiyorlarsa düzenli olarak güvenlik güncellemeleri yayınlamak zorundalar. Bu lisans sözleşmesinin bir parçası. Google, eski (ama yine de yaygın) 5.0 Lollipop’dan başlayarak Android sürümleri için güvenlik düzeltme eklerini yayınlar ve üreticilerin uyum sağlamalarına izin vermeleri için bir ay önceden çeşitli OEM’lere gönderir.

 

Ayrıca Google, Android kullanan cihazların en az 18 ay süreyle işletim sistemi güncellemeleri almasını bekliyor. Bazı cihazların zorunlu 18 ay boyunca güncellemeler sunduğundan da bahsedilmelidir, bu yüzden hepsi kötü değildir.

 

Ayrıcalık mı?

Her zaman bir cihazın düzgün işleyişinin ve emniyetinin kendi taleplerimizin bir sonucu olduğunu aklımızda tutmak zorundayız. Bu nedenle, bir cihazın çalışmasıyla ilgili ciddi sorunların ortaya çıkması durumunda, üreticiye bir çözüm (olası bir çözüm olduğu sürece) sormaktan daha fazlası vardır.

Yeni Android sürümlerinde, Google tarafından hala desteklenmekte olan önceki sürümlerden farklı güvenlik yamaları yoktur. Bu nedenle, akıllı telefonumuzun her büyük güncellemesi, OEM’lerin ve Google’ın güvenilir müşterilerini elde tutmaya çalışmamızı sağlayan bir muamele olarak görülmelidir, çünkü memnun bir müşteri geri dönen bir müşteridir. Bu pazarın en basit kurallarından biri.

 

AndroidPIT android p 1082

 

Elbette, size daha iyi davrantığınızı, bir OEM’i ne kadar iyi görüntüleyeceğinizi söylememize gerek yok, fakat bu başkalarının damgalanmış olmayı hak ettiği anlamına gelmez. Akıllı telefonunuz artık Android’in yeni sürümlerine yönelik önemli güncellemeler almıyor mu? Ne yazık ki, bir sonraki telefonunuzu seçtiğinizde bununla yaşamak ve aklınızda bulundurmak zorunda kalacaksınız. Bu, üreticilerin eski cihazların modası geçtiği gerçeğini ön plana çıkardığı anlamına mı geliyor? Belki de, güvenilir akıllı telefonunuz en son güncelleme olmadan çalışmaya devam etmeyecek…

 

 

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor