arama

Android O Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Android O
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • maksoy maksoy
  • 1 Star
    Loading...

Google’ın yeni yazılımı Android O olarak bilinen mobil işletim sistemi şu günlerde teknoloji gündeminin merak konusu olmayı sürdürüyor. Android dünyanın en popüler mobil isletim sistemlerinden biri ve milyonlarca kullanıcısının istediği özellikleri sunmak için şirket üzerinde her zamankinden daha fazla baskı olacaktır.

Google geçmişte farklı Android sürümleri için çok fazla tatlı isimlerini kullanarak  bizleri eğlendirdi ve şirketin bu sefer aynı şeyi yapması muhtemel görünüyor. O içinde şaşırtıcı olmayan bir şekilde tatlı ismi ile anılması muhtemel görünüyor. O Harfinin açılımı olarak Oreo tahminleri ön plana çıkmaktadır.

Nugat adında Android’in mevcut sürümü, Cupcake, Donut, Eclair, Froyo, Gingerbread, Honeycomb, Ice Cream Sandwich, Jelly Bean, KitKat, Lollipop ve Marshmallow’un ardından kullanıcılara sunulmuştu.

Google’ın Android O ile yapmak istediği önemli iyileştirmelerden biri, pil ömrü ile ilgilidir. Yazılım, telefonunuzun daha uzun süre çalışması için yer güncellemeleri, yayınlar ve arka plan hizmetleri üzerine odaklanarak, arka planda çalışan uygulamaların etkinliğini sınırlandıracaktır. Android O, bir sürü uygulamanın bildirimlerinin çoğunu sizin için daha kolay bir hale getirmeyi de sağlayacaktır. Toplantılar ve genel barış için kullanışlı olabilecek ve bazı uyarıları diğerlerine göre öncelik tanımak için izin verebilecek bir erteleme fonksiyonu sunacak.

Ayrıca bildirimleri kanala göre gruplandırabilirsiniz; bu, konuyla ilgili olarak belirli uyarıları düzgün şekilde gruplamanıza izin verecektir.

Picture-in-picture modu, özellikle YouTube ve Netflix hayranları arasında büyük beğeni topladı. Duraklatmak zorunda kalmadan başka bir uygulamayı kullanırken klipleri izlemeye devam etmenize izin verir. Gmail veya Haritalar gibi bir şeyin üstünde duran küçülen bir video penceresi şekilde.

‘Kopyasız’ yapıştırma işlevi gerçekten de çok kullanışlı ve Android sisteminin bir uygulamada hangi metni kopyalamak istediğinizi tahmin edip başka bir uygulamaya yapıştırabileceğini göreceksiniz. Örneğin, Chrome’da bir restorana bakıyordunuz ve ardından Haritalar’ı açtıysanız, klavye adresini bir öneri olarak sunacaktır.

Google ayrıca, kablosuz hoparlörler ve kulaklıklar aracılığıyla çalınan müziğin ses kalitesini artırmak için yeni ses codec bileşenleri ekleyerek, Android’e daha iyi ses getirmeye çalışıyor.

Android O pek çok önemli tasarım değişikliği yapmayacak, ancak uygulama simgeleri biraz farklı görünebilir gibi görünüyor. Google, geliştiricilerin simgeler için farklı şekillerde denemelerine izin veriyor ve Android O’nın, iOS’dakilere benzer şekilde rozet bildirimlerini de destekleyebileceği düşünülüyor.

Çıkış Tarihi

Android O’nın geliştirici sürümü zaten indirilebilir durumda ancak yine de geliştirici olmadığınız sürece henüz yüklememenizi öneririz. Bunun nedeni, yazılımın kararlı sürümü olmamasından dolayı cihazınıza zarar vermesi ve verilerinizin silinmesine neden olabilir.

Android O, büyük olasılıkla Ekim ayında gelecek olması beklenen Google Pixel 2 ile piyasaya sürülecek . İlk olarak Pixel ve Nexus markalı cihazlarda bulunabilir; geliştirici önizlemesi Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel , Pixel XL veya Pixel C ile sınırlıdır. Aşamalı olarak diğer markalarada dağıtılması beklenmektedir; Samsung, HTC ve LG gibi.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.