arama

Android N’in İsmi Belli Oldu: Nougat!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • editor editor
  • 1 Star
    Loading...

Bugüne kadar ismi belli olmadığı için Android N olarak adlandırılan Google’ın 7.0 sürüm numaralı yeni işletim sistemine Nougat ismi verildi. “Nuga” şeklinde okunan bu isim, Google’ın önümüzdeki sonbaharda tüm dünyaya dağıtacağı işletim sistemine verildi.

Google’ın “tatlı” alışkanlığı devam ediyor

Yazılım devi Google, Android işletim sistemi için çıkarttığı güncellemelere bundan önce de tatlı şekerlemelerin isimlerini veriyordu. Android Nougat sürümüyle de bu alışkanlık devam edecek. İşte Google’ın önceki sürüm güncellemelerine verdiği isimler: Marshmallow, Lollipop, KitKat, Jelly Bean, Ice Cream Sandwich, Honeycomb, Gingerbread, Froyo, Eclair, Donut ve Cupcake.

Neler değişecek?

Gelelim en çok merak edilen soruya: Android Nougat sürümüyle hayatımızda neler değişecek?

nexus-6p-split-screen

Ekranı bölerek iki farklı uygulamayı aynı anda çalıştırmanıza imkân tanıyan Split Screen özelliği Android Nougat’ın en büyük özelliği. Ayrıca Samsung’daki Touchwiz’le boy ölçüşebilecek kadar kaliteli bir launcher da güncellemeyle kullanıcıların beğenisine sunulacak. Split Screen özelliği beta sürecindeyken biraz ağır çalışıyordu ama final sürümle birlikte tüm sorunların giderilmesi bekleniyor.

Doze ile uzun batarya ömrü

Marshmallow sürümünde tanıştığımız Doze uygulaması Nougat’ta çok daha gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Ekranı kapattığınızda tüm uygulamaları uykuya alan uygulama, bu sayede batarya ömrünü daha da uzatmayı başarıyor. Aynı zamanda veri tüketimini de bu sayede sınırlayabiliyorsunuz.

Geliştirilmiş klavye, daha şık bir görünüme kavuşan bildirim paneli ve çok daha fazlası sizleri Android Nougat sürümünde bekliyor olacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.