arama

Android’de RAM yönetimi: neden hafızayı temizlememelisiniz?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fulya ırkoren
  • 1 Star
    Loading...

Pek çok Android kullanıcısı yeterli hafızaya sahip olmayan cihazlara sahip. Bazı kişiler, alan oluşturmak için uygulama katillerini veya diğer RAM yönetim uygulamalarını bile yükler. Ama Android için manuel RAM yönetimi gerçekten mantıklı mı?

 

RAM nedir?

Akıllı telefonda, herhangi bir bilgisayarda olduğu gibi, birden fazla bellek türü vardır. Bunlar değişken hızlara, farklı fiyat etiketlerine ve farklı şekilde çalışır. Örneğin, dahili belleğiniz yavaş, ucuzdur ve bir güç kaynağından ayrıldığında bile sürekli olarak veri kaydeder. Sonuç olarak, uygulamaların ve uygulama verilerinin yanı sıra fotoğrafların ve videoların saklandığı yerdir.

 

RAM (Rastgele Erişim Belleği) pahalıdır, ancak dahili bellekten çok daha hızlıdır. Ancak, bir güç kaynağına bağlı değilse, her şeyi unutacaktır. Uygulamalarınız için bir çalışma alanı türü olarak hizmet verir – telefonu kullanmak için gereken geçici verileri depolamak.

 

 

Android’de ne kadar RAM’e ihtiyacınız var?

High-end akıllı telefonlar bugün 4, 6 veya 8 GB ile piyasaya çıkıyor. Gelecek birkaç yıl için geleceğe dönük olarak, 6 GB yeterli olmaktan daha fazla olmalıdır. 4 GB ile, çok sayıda uygulamayı aynı anda çalıştırırsanız veya yoğun oyun oynamanın keyfini çıkarırsanız, hızlı bir şekilde bellek kullanılabilir. Çoğu için, 4 GB sadece iyidir. En premium cihazlar için, RAM miktarı 8 GB’a kadar artar ve bu iyi bir şeydir.

Nokia 1’in test ettiğimiz gibi, Android Go ve düşük seviyeli bir gigabayt RAM ile iyi bir performans elde edilemiyor . Bu nedenle, satın aldığınız herhangi bir akıllı telefonda en az 2 GB RAM bulundurmanızı öneririz; 4 GB, çoğu kullanıcı için daha rahat bir sayıdır.

 

Android RAM dolu: panik nedeni?

Bir süre sonra, dahili belleğiniz en sık kullandığınız uygulamalarla doldurulur. Yeni uygulamalar başlatmak için daha sonra kısmen temizlenmelidir. Android sisteminiz bunu otomatik olarak yapar – hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur.

Android içindeki RAM’in manuel olarak temizlenmesi gerektiği fikri bir yanlış anlamadır. Boşanmış RAM, uygulamaları sürekli olarak yeniden başlatmanız gerektiği anlamına gelir. Bu, zamana ve güce mal olur ve pil ömrünü kısaltır.

 

Tam RAM’in olması kötü bir şey değildir ve hatta istenir. Android’in kökleri Linux ve Unix’te olduğu için, Linux sistem çekirdeği bellek yönetimi için kurallar koydu. Ve bu kurallar, özgür iç hafızanın hafıza kaybı olduğu felsefesini takip eder.

 

Akıllı telefonunuzu açar ve birkaç uygulama yüklerseniz, bu uygulamaların tümü bellekte dinlenir. Bir uygulamayı kullanırsanız, ana ekrana geçin ve uygulamaya geri dönün, neredeyse anında yüklenir. Bunun nedeni uygulamanın dahili bellekte bir şekilde kalmasıdır. Bu bellek sayesinde akıllı telefon işlemcisi anında çalışabilir.

Ancak, arka planda süreçleri sürekli olarak kapatan bir görev-katil uygulaması veya RAM-ekonomiye sahip olsaydınız, Facebook ya da Whatsapp’ın yeniden yüklenmesi için uzun bir süre beklemeniz gerekirdi.

 

Bir Android’de RAM’i temizleme: Bunu ne zaman yapmalısınız?

Birçok akıllı telefon üreticisinin mevcut uygulamalar için dahili “temizleme” işlevlerine sahip olduğunu düşünürsek, bu söylentinin bazı gerçekleri olabilir. Ancak, gerçekte, RAM alanından tasarruf etmek için bir uygulamanın kapatılması sadece birkaç örnekte faydalıdır.

Bir uygulamayı sonlandırmak veya tüm belleği temizlemek genellikle tavsiye edilmez. Bununla birlikte, doğrudan eylem gerektiren bir durum söz konusudur: bir uygulama çökerse veya gerektiği gibi çalışmıyorsa. Örneğin, bu çok jerkily veya görüntü hataları olan bir tarayıcı olabilir. Ya da Facebook veya Twitter ile sürekli yükleme sorunları olabilir. Bu belirtiler çok çeşitli olabilir. Akıllı telefonun bariz bir nedenden dolayı aşırı ısınması bile çökmüş bir uygulamaya bağlı olabilir.

 

Yalnızca bu gibi durumlarda, etkilenen uygulamayı sonlandırmak mantıklıdır – bir güç çıkışı yapmak. Bazen uygulamayı çoklu görev görünümünde kaydırmak yeterlidir. Ancak bu genellikle bir plasebo görevi görür; bu sayede uygulamayı uygulama genel bakışından kaldırırız ancak sonlandırmayız.

 

 

Android’de RAM kullanımını görüntüleme ve uygulamaları kapatma

Bir uygulamayı hızlıca kaydırmanız yardımcı olmazsa, daha sert bir yaklaşım benimseyip uygulamayı manuel olarak kapatmanız gerekebilir. Bu ayarlarda yapılabilir. Burada, hangi uygulamaların çok fazla RAM kullandığını ve bir sonraki uygulamada hangi hangilerin kaldırılacağını da görebilirsiniz.

Yani, kullanılan RAM miktarını görüntülemek için, akıllı telefonunuzun ayarlarına girmeniz gerekir. Uygulamalar menüsüne bakın ve etkin uygulamalara gidin. Android Marshmallow’dan bu yana, bu görünüm ana ayarlarda ‘Memory’ altında kendi girişine sahip.

 

Burada, geçmiş saatlerde hafıza kullanımıyla ilgili istatistikleri göreceksiniz. Akıllı telefona bağlı olarak, ayrıntılı görünüm başka bir menünün arkasına gizlenmiş olabilir.

Bir uygulamayı gerçekten kapatmak için uygulama bilgilerine girmeniz gerekir. Bu genellikle, genel bakışta uygulamayı seçerek yapılır. Burada uygulamayı sonlandırmak için düğmeyi bulacaksınız. Uygulamanın anında yeniden başlatılıp başlatılmayacağı genellikle kontrolden çıktı.

 

 

Bireysel uygulamalara dokunmak, hangisinin en çok sistem belleğini kullandığını belirler. Akıllı telefonun yeniden başlatılması, sorun devam ederse yardımcı olabilir.

 

Android RAM’ı temizle: Hafıza dolu uygulamaların kaldırılması

Yukarıdaki listede bir uygulamanın ihtiyaç duyduğu hafıza miktarı gösterilmektedir. Bu rakam, bir uygulamanın çok fazla kaynak gerektirdiğini de belirtebilir. Aynı amaç için alternatifler de var. Diğer şeylerin yanı sıra, uzun süredir kullanmadığınız uygulamaları kaldırabilir veya şüpheli görünebilir.

Uygulama veya uygulama yöneticisinde ayarlar menüsüne girin ve etkilenen uygulamayı bulun. Uygulamanın mümkün olması durumunda uygulamayı kaldırmanız yeterlidir. Bu işe yaramazsa, uygulamanın gelişmiş haklarını kaldırmanız gerekir. Normalde bu hakları uygulamanın kurulumu sırasında verirsiniz.

 

Ayarlar’a (genel)> Güvenlik> Cihaz Yöneticileri’ne gidin ve uygulamanın yanındaki hatayı kaldırın. Şimdi uygulamayı kaldırabilirsiniz.

 

 

Android RAM’inizi yönetme: sonuç

Dahili hafızanızı temizlemeniz gerekiyor mu? Yok hayır!

Akıllı telefonunuz fark edilir derecede daha yavaş hale gelirse, yalnızca harekete geçmeniz gerekir. Genel olarak konuşmak gerekirse, Android cihazlar, RAM’i kendileri en iyi şekilde yönetmek için tasarlanmıştır. Genel bakıştaki uygulamaları kapatmak, cihazın genel çalışmasını iyileştirebilir, ancak bunun RAM verimliliği ile ilgisi yoktur.

Ve bu hiç de kötü bir şey değil. Android’in otomatik RAM yönetimi, dilediğiniz en hızlı ve en verimli sistemdir. Yani bellek yönetimini Android’e bırakın ve işletim sistemi eğlenceyi size bırakacaktır.

 

 

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor