arama

Apple Bir İlke Daha İmza Attı!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • editor editor
  • 1 Star
    Loading...

Facebook, Twitter, Pinterest, Tesla, Heroku ve Barracuda gibi sektörün lideri konumundaki birçok teknoloji şirketi düzenledikleri “ödül avcılığı” programlarıyla iyi niyetli hackerların sistemlerindeki açıkları bildirmeleri halinde ciddi miktarda ödül dağıtmayı sürdürüyorlar. Kaliforniyalı dev teknoloji firması Apple, şirket tarihinde bir ilke imza atarak bu programa dahil oldu. 200 bin dolara kadar ödül dağıtacağını duyuran şirket, donanımsal ve yazılımsal açıkları bulanlar için kesenin ağzını açmışa benziyor.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Black Hat konferansında yapılan duyuruda Apple’ın ilk kez ödül avcılığı programı başlatacağı öğrenilmişti. SC Magazine’in haberine göre Apple, hackerların buldukları açığın tehlike derecesine göre ödül miktarını da yükseltmekten kaçınmayacak. Apple’ın Secure Boot (Güvenlik Başlatma) sisteminde veya Extensible Firmware Interface (EFI) arayüzünde açık bulan beyaz şapkalı hackerları ciddi ödüller bekliyor olacak.

Mobil cihazlardaki açıklarda 100 bin dolara var ödülleri elde etmek isteyen hackerlar, erişim yetkisi almadan uzaktan iCloud bağlantısı kurmaya çalışacaklar. Aynı zamanda işletim sisteminin her türlü açığını bulmak için stres testine sokmaya niyetlenen hackerlar, başarılı olur ve Apple’a açıkları bildirirlerse ödülleri almaya hak kazanacaklar.

Ödül avcılığı programına katılmak isteyen hackerlar yalnızca davetiye ile kabul edilecek. Bu davetiyeyi almaya hak kazanmak için de daha önceden “bug bounty” etkinliklerine katılmış olmak ve açıkları şirketlere bildirmiş olma şartı aranacak. Türkiye’den bu programa katılmaya hak kazanan iyi niyetli hackerların olup olmadığı henüz bilinmiyor. Ancak Apple’daki açığı kapatabilecek Türklerin varlığı elbette bizleri de gururlandıracaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.