arama

Apple haklı: 2019 bir 5G telefon satın almak için çok erken

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • maksoy maksoy
  • 1 Star
    Loading...

Bu hafta, 4G mobil internet bağlantısına yönelik yaratıcı başlıklı ardılı 5G için hype , Qualcomm, AT & T, Verizon ve Samsung’un önümüzdeki yılın başlarında bir dizi fırlatma planını salladıktan sonra kaynama noktasına geldi. En az 2020 yılına kadar teknolojinin oturduğunu bildirdi. Yeni hücresel ağ standardının tanıtımıyla ilgili heyecanı sevdiğim kadarıyla, Apple’ın doğru olduğunu düşünmeye meyilliyim: hiçbirimiz 5G’yi Gelecek yıl telefon alımları.

5G’nin umut verici bir şey değil. Samsung, bugün Verizon’un spektrumu ve Qualcomm’un Snapdragon X50 5G modeminin bir kombinasyonu ile 1.7Gbps’lik bir iş hacmine ulaştığını açıkladı . En iyi senaryo budur, ancak Qualcomm’un gerçek dünya modellemesi bile , bugün yaklaşık olarak 20Mbps’den 50Mbps’ye kadar bağlantı sunan 4G LTE ağlarından elde edilen büyüklüğün artması olan 490Mbps civarında bir hız artışı için hala etkileyici bir sıçrama olduğunu gösteriyor.

Ancak buradaki koşullara dikkat edin: Hem Samsung hem de Qualcomm bize laboratuar sonuçlarını anlatıyor. Henüz gerçek 5G cihazlarla şehirlerin etrafında hiçbir taşıyıcı veya üretici dolaşmıyor ve bize gerçek dünyadaki ölçümleri veriyor. Qualcomm’un Hawaii’deki 5G büyük buluşması sırasında meslektaşım Sean Hollister, dokunmalarına izin verilmeyen bir Samsung 5G telefonunu, 5G Moto Mod’u ve birkaç tıknaz 5G mobil sıcak noktasını gösterdi. Bu cihazlar 140Mbps’den daha yüksek hızlar sergiledi.

Sınırlı Hawaii gösterilerinde her katılımcı aynı boilerplate bahanesine sahipti: test 5G ağı Ericsson tarafından aceleyle ve gerçek cihazlar ve “ayarlanmış ve optimize edilmiş” (ABD’nin Verizon yönetmeni Chris Emmons’un sözleriyle) bir araya getirildi. Ağ dağıtımı gerçekten çok gigabit hızları sağlayacaktır. Will .

Tamamen pişirilmiş bir tabaktan daha fazla bir reçete olmakla birlikte, 5G de özellikle rahatsız edici bir yönü var. En yüksek hızları mmWave olarak adlandırılan milimetre dalga frekans aralığında hava dalgalarından geliyor. Verizon’un 28GHz’i var ve AT & T 39GHz’de çalışıyor. WiMAX olan başarısız LTE rakibini deneyen herkes bu yüksek frekanslı şanzımanlarla ilgili en büyük problemi biliyor: duvarlara veya diğer fiziksel engellere nüfuz etmek için mücadele ediyorlar. Düşük frekanslı alt-6GHz 5G’nin geri dönüşü gerçekleşecek, ama biz “FDD spektrumunu desteklemek için silikon 2019’da daha sonraya kadar kullanılamayacaktır” diyor Gordon Mansfield, AT & T’nin VP’ye yakın erişim ve cihaz teknolojisi.

Çevrenizde hızlı hızlı 5G’lik bir toprağa vurduğunuzda bile, 4G’nin halihazırda başa çıkamayacağı kadar çok şey yapamayacağınızı çabucak bulacaksınız. 3G’den 4G’ye daha erken geçiş, mobil uygulama ve servisler için bazı kullanım durumlarının kilidini açmıştı – örneğin fotoğraflarınızı bulutta depolamak veya indirirken müziklerinizi dinlemek gibi – bu da daha fazla bant genişliği bekliyordu. Bu hafta Hawaii’de 5G taraftarı bir sanal gerçeklik gerçekliği demosunu gösterdi, ancak VR hala gelişen ve gerçekten zorlayıcı bir uygulama arayışında olan bir başka teknolojidir. Nintendo gibi muhteşem bir VR oyunu veya 2019’da başka bir yüksek bant genişlikli interaktif deneyim yaratan biri olmadan, 5G’nin yakın vadede geleceği küçük bir ödül için yüksek maliyetlerden biri olacaktır.

CEP TELEFONU ÜRETİCİLERİNİN ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE ACELEYE GETİRDİKLERİ EN SEVDİKLERİ HATAYI YİNELEYEN YÜKSEK BİR ŞANSI VAR.

2019’daki 5G, 2011’de 4G’nin üstesinden gelmek zorunda kaldığı aynı engellerin birçoğuyla karşı karşıya gelecek. Yeni ağlar, başlangıçta küçük bir coğrafi kapsama sahip olacak ve bunlara bağlanmak için gerekli olan silikon, enerji veya yer açısından verimli olmayacak. Şimdi olgun 4G teknoloji. Bu nedenle, teknolojideki yeni sıcaklığın ilk tadı, olağan dışı bir cihazda hızla tükenen bir pil olacaktır. (Cidden, yukarıdaki Verizon “diskinden” daha küçük PC’ler var ve AT & T’nin 5G sıcak noktası daha küçük değil.) Mobil endüstrinin HTC ThunderBolt – 2011’in posteri olan hatayı tekrarlamayacak kadar akıllı olduğuna inanmak isterim. 4G’yi çok hızlı ekleyen ve düşük batarya ömründe ve tasarımında fiyatı ödeyen bir telefon için çocuk – ama pek çok telefon üreticisinin seçme özgürlüğüne sahip olacağından emin değilim.

Samsung , Huawei ve Xiaomi’nin her biri 2019’da 5G’lik bir telefon sunma niyetini işaret ederken, OnePlus Avrupa’daki ilk 5G telefona sahip olacağına dair şimdiye kadar çok ileri gitti . Android akıllı telefonların hiper-rekabetçi dünyasında, sen art niyetli olarak Apple kopyalamak ya da bu olsun size, bir teknik ilk ulaşma durumunu takip notchless veya katlanabilir , görüntüler içinde ekran parmak izi tarayıcıları şimdi, ya, 5G. Bu türden ayrık özellikler, üreticiler için önemli satış noktalarıdır, bu nedenle ağ veya çip teknolojisi var mı, yok mu, bir şirket kaçaktan fırlayana kadar, diğerlerinin kaçınılmaz olarak da uymak zorundadır.

APPLE GİBİ OL VE 5G CIHAZLARIN İLK DÖNGÜSÜNÜ ATLA

Sadece Apple, yeni özellikler ve spesifikasyonlar için dikkatsiz bir kovalamaca (kısmen) bağışıklık kazandı, daha önce bir sonraki yılın ilk 4G iPhone’unu piyasaya sürmeden önce 2011’in korkunç 4G telefonlarına bulaşmıştı. Apple’ın kalıcı müşteri sadakatinin lüksü, şirketin geliştirme aşamasında olan ürünlerin kan banyosunu atlamasına ve zamanın doğru olduğu zamanlarda rafine bir ürün sunmasına izin veriyor. Bu vesileyle, Apple aynı zamanda kendi ilişkileriyle de sınırlandırılıyor: 5G lideri Qualcomm ile kötü şartlarda ve ortağı Intel 2020’den önce 5G modemlere sahip olmayacak. Bu yüzden Apple’ın ister istemez olduğu ya da sadece koşullarla sınırlı olduğu İlk 5G cihazı uzun bir yoldur.

5G’nin mobil bağlantıda ileriye doğru büyük bir sıçrama olacağını, daha fazla hız ve bant genişliği için sadece doymak bilmeyen açgözlü açlığımızla eşleşeceğinden şüphe etmiyorum. Ama biz 2019’da bu geleceğe sadece bir bakış alacağız ve bu bakışların para kazanmaya değmeyeceğini sanmıyorum. Gelecek yıl, AT & T ve Verizon gibi operatörler ve Samsung ve Huawei gibi telefon üreticileri, ekipmanlarını nasıl optimize edebileceklerini, kapsama alanlarını nasıl en üst düzeye çıkaracaklarını ve “5G” bayrağı altında bulunan çeşitli kablosuz bileşenleri nasıl uyumlu hale getireceklerini öğrenecekler. Bu iş bittiğinde, tavsiyemi memnuniyetle gözden geçiririm ve herkesi 5G yutturma trenine binmeye davet ederim. Henüz değil.

etiketlerETİKETLER