arama

Apple Watch elektrokardiyogram ve düzensiz kalp atış hızı özellikleri bugün mevcuttur

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • maksoy maksoy
  • 1 Star
    Loading...

Bugün, WatchOS ile ilgili bir güncelleme ile Apple, Apple Watch Series 4 sahiplerine ait elektrokardiyogram (EKG) okuma özelliğini sunuyor. Ayrıca, Seri 1’e geri dönecek olan Apple Saatleri’nde mevcut olacak düzensiz bir ücret bildirimi özelliğini de yayınlıyor. Her ikisi de watchOS 5.1.2’nin bir parçasıdır.

Ne zaman Elma İzle Serisi 4 açıklandı Geçtiğimiz Eylül , daha geniş bir ekranda yanında en önemli yeni donanım özelliği İzle doğrudan bir EKG çekmek için yeteneği muhtemelen oldu. Ve dijital krondaki elektrotlar ve Saatin arka tarafı oradayken, onları destekleyen yazılım piyasaya sürülmemişti. Şimdi burada.

EKG almak için, Saatte EKG uygulamasını açarsınız ve işaret parmağınızı 30 saniye boyunca taç üzerinde hafifçe dinlersiniz. Watch daha sonra kalp ritminizi okumak ve telefonunuzdaki Sağlık uygulamasına kaydetmek için tek kurşunlu EKG gibi davranır. Buradan, doktorunuza göndermek için bir PDF raporu oluşturabilirsiniz.

APPLE WATCH, FITNESS İZLEYİCİSİNDEN SAĞLIK MONİTÖRÜNE GEÇİYOR

Düzensiz kalp atış hızı izleme pasiftir. Apple, ritminizi her iki saatte bir kontrol ettiğini (durağan olup olmadığına bağlı olarak) ve anormal görünen beş ardışık okuma varsa, sizi uyarır ve doktora ulaşmanızı önerir. Eğer daha önce atriyal fibrilasyon tanısı konduysa, Apple’ın kurulum süreci bu özelliği kullanmamanızı söyler.

Apple bana bu özelliklerin kesinlikle teşhis araçları olmadığını söylüyor . Aslında, bunlardan herhangi birini etkinleştirebilmeniz için, kullanımını bağlam içine koymaya çalışan ve gerektiğinde doktorunuza başvurmanız için sizi uyaran birkaç bilgi ekranından geçmeniz gerekecektir. Ayrıca, Apple’ın kullanıcıların gerçekten düzenli olarak kullanmasını beklediği özellikler de değil. Özellikle EKG özelliği, anormal bir şey hissediyorsanız gerçekten kullanılmalıdır ve sonuçta ortaya çıkan raporu yalnızca doktorunuzla paylaşmalı, doğrudan üzerinde hareket etmemelisiniz.

Bu uyarıları açıkça belirtmek istedim. Öncelikle, önemli olduklarından – Apple Watch’ın bir doktorla konuşmanın yerini tutabildiğini ve kendi kendini teşhis etmeyi denemediğini – ve ikinci olarak da, çünkü bu uyarıların sizi doğru çerçeveye yerleştirmesine yardımcı olabileceğini düşünmeyin. Apple Watch’ın nasıl değiştiğini anlamak ve bu yeni sağlık alanına girmek ne basit ne de kolay.

Apple, doğrudan satın alabileceğiniz bir tüketici ürünü için bir ilk olan bu özellikler için FDA’dan “de novo” açıklık aldı. Ancak, teknolojinin bu yeni kullanımının ne kadar karmaşık olduğuna dair bir örnek, FDA’nın “izni” nin, Angela Chen’in açıkladığı gibi FDA “onayı” ile aynı şey olmadığı :

Apple Watch, II. Sınıfta. Sınıf II ve Sınıf I için, FDA “onay” vermez, sadece izin verir. Sınıf I ve Sınıf II ürünleri daha düşük riskli ürünlerdir – [Jon Speer, Greenlight Guru’nun kurucu ortağı] tarafından konduğunda, klasik bir Sınıf I örneği bir dil baskısı gibi bir şeydir – ve onaydan daha kolay bir şekilde elde edilmesi daha kolaydır.

Çoğu kişi Apple Watch’ı bir fitness takip cihazı olarak düşünür, ancak giderek artan bir şekilde bir sağlık denetleme cihazı haline gelir – özellikle de Seri 4. Yeni EKG özelliği ile birlikte, kullanıcının aniden yere düşüp düşmediğini de algılayabilir. Ve tüm Apple Watches Serisi 1 ve üstü artık düzensiz ve anormal derecede düşük veya yüksek kalp hızlarına dikkat çekiyor.

Ancak bu yeni gadget dünyasında, bir sağlık izleme cihazının neyi yapıp neyi yapamadığını anlamak önemlidir. Bu olabilir o şeyleri algılamak ve bu gerçekten iyi, ama mutlaka anlamına gelmez olacak, ne de bunu yapmak için buna bağlıdır gerektiğini söyledi. Daha çok bir geri döndürmez – ya da doktorunuza verebileceğiniz başka bir veri kaynağıdır.

EKG özelliği sayesinde, bu ekstra veri değerli olabilir. Apple, her zaman bileğinizde bir EKG monitörüne sahip olmanızın, kalp atışınızı hissettiğiniz anda bir okuma alabileceğiniz anlamına gelir, örneğin, daha sonra sadece doktorunuza anlatmak yerine. Ancak risk, insanların bu verileri doğru bir şekilde kullanamamasıdır (örneğin, kendi kendine teşhis için kullanabilirler).

etiketlerETİKETLER