arama

Apple, Yapay Zeka Girişimi Turi’yi Satın Aldı

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Geçtiğimiz günlerde enerji sektörüne girdiğini duyuran ve gerekli lisansları satın alarak kısa süre içinde yenilenebilir enerji kaynakları üzerine çalışmaya başlayacağını kamuoyuna bildiren ABD’li dev teknoloji firması Apple, zaman zaman satın aldığı girişimlerle de gündeme geliyor. Apple, bu sefer de yapay zeka ve makinelerin öğrenmesi üzerine çalışmalarıyla bilinen Seattle merkezli Turi isimli girişimi bünyesine kattı. Bu satın almayla birlikte Apple’ın iOS cihazlarda kullanıma sunduğu Siri isimli akıllı asistanın daha da gelişmiş özelliklere kavuşması bekleniyor. Ancak kim bilir, Apple’ın aklında yapay zeka ile ilgili başka bir plan da olabilir.

Satın alma işlemlerinin ardından sessiz kalmasıyla ve ser verip sır vermemesiyle bilinen Apple, beklendiği gibi Turi girişimini satın aldıktan sonra da açıklama yapmaktan kaçındı. Ancak şirketin sözcüsü baskılar üzerine şu açıklamayı yapmak zorunda kaldı: Apple zaman zaman teknoloji firmalarını satın alır, ve genelde bu tür satın almaların ardından planlarımızı veya beklentilerimizi tartışmaya açmayız.

GeekWire isimli sitenin iddiasına göre Apple, Turi’yi satın almak için 200 milyon dolar civarında bir ücreti gözden çıkardı. Apple’ın Turi’yle ne yapacağı henüz net olmasa da, Bloomberg’e konuşan bir kaynak makine öğrenme teknolojisinin Siri’nin insanlarla daha farklı şekilde etkileşime girmesini mümkün kılacağını öne sürdü. Şuanda Siri, yapay zeka teknolojisini kullanarak her kullanıcıya özel uygulama ve şarkı önerilerinde bulunabiliyor. Yazmak istediğiniz kelimeleri önceden tahmin edebilen Siri’nin yakında fotoğrafları tanıma gibi özelliklere kavuşması beklenebilir.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor