arama

Apple’nın Çift Kamera Teknojisine Patent Davası.

Çift Kamera Teknolojisine Patent Davası
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • maksoy maksoy
 • 1 Star
  Loading...

İsrail merkezli mobil cihazlara kamera üreten Corephotonics firması, patentli mobil cihazlar için çift kamera teknolojisinin Apple tarafından izinsiz olarak iPhone 7 Plus ve iPhone 8 Plus’a kullanıldığını söyledi. Şirketin 4 patentini ihlal ettiği gerekçesi ile Apple’ın merkezi California’daki bir federal mahkemede patent ihlal davası açtı.

Temel olarak, şirket iki Apple iPhone modelinin patentli telefoto objektif tasarımını, optik zoom metodunu ve görüntü kalitesini yüksek geniş açılı fotoğraflar için kullanılan bir yöntemi kopyaladığını iddia etti. Yeni çıkan iPhone X’te bir çift kameraya sahip ancak şu ana kadar dava kapsamına dahil edilmediği söyleniyor.

Apple İle Ortaklık Sonuçlanmadı.

Raporlara göre, Corephotonics icra kurulu başkanı David Mendloviç, olası bir ortaklık hakkında Apple’a başvuru yapıldı. Apple, teknolojiye övgüde bulundu ancak ortaklık anlaşması sonuca ulaşmadı. Ayrıca Apple’ın baş müzakerecisi Dr. Mendloviç ve diğerlerine, Apple’ın haklarını ihlal etse bile Apple’ın bir şeyler ödemesi gerekene kadar yıllarca ve milyonlarca doların dava halinde geçeceğini söyleyerek Corephotonics’in patentlerine saygısızlık ettiğini belirtti.

Apple, davayla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Corephotonics, 2016 yılında Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC),  çift kameralı teknolojilerini sergiledi.

Tel Aviv Üniversitesi Profesörü David Mendlovic liderliğindeki Corephotonics, 2012 yılında kurulmuş ve kendisini akıllı telefonlar için çift kamera teknolojileri alanında öncü olarak nitelendiriyor. 2015 yılında Apple, mobil cihazlar için çok diyaframlı kamera donanımları hazırlama konusunda uzmanlaşmış LinX Görüntüleme adlı başka bir İsrail kamera şirketi satın almıştı.

Bu arada, Ocak ayındaki en son finansman turunda Corephotonics, Samsung Ventures, elektronik üreticisi Foxconn ve chip üreticisi MediaTek’in de bulunduğu 15 milyon dolarlık yatırım yaptı. Bütün bunların yanında, şimdi bu savaşın iki şirket arasında nereye gideceğini görmek ilginç olacak. Apple’ın hali hazırda Qualcomm ile yaptığı bir davada olduğu için şirketin yolunda bir engel daha olduğu görülüyor. Corephotonics’in başlatığı davada şirketi, Apple ile olan patent davasında Samsung Electronics’e tavsiyede bulunan hukuk firması Quinn Emanuel Urquhart ve Sullivan tarafından temsil edilecek.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor