arama

Avrupa Birliğin’den Siber Saldırılar İçin Ortak Karar

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • cengizhan kaya
 • 1 Star
  Loading...

Avrupa Birliği Konseyi, son zamanlarda artış gösteren siber saldırılarla mücadele etmek için ortak bir karar aldı. Avrupa Birliği’ne üye olan bütün ülkelerin bu saldırılara karşı ortak bir tepki vermesi kararlaştırıldı. AB, artan hacker saldırıları karşısında sert bir tutum sergilemeyi hedefliyor.
Avrupa Birliği Konseyi’nin yaptığı açıklamaya göre AB üye ülkelerinin siber saldırılara karşı diplomatik olarak ortak bir düzenlemenin yapılması konusunda anlaşmaya varıldı. Siber saldırılar için yapılan bu düzenlemeyle üye olan ülkeler arasında bir işbirliği sağlama, orta ve uzun zamanlı tehditleri azaltma ayrıca saldırıyı yapanlar üzerinde caydırmaya yönelik etkiler oluşturma gibi konular hedefleniyor.
Yapılan açıklamada siber saldırı ve tehditlerinin Avrupa Birliği için sürekli olarak artan boyutlara ulaştığı, gerçekleşen bu saldırıların uluslararası hukuk açısından sakıncalı olduğu ve bu sebeple AB üye ülkelerinin her beraber tepki vermesinin oldukça önemli olduğu belirtildi. Geçen ay ise Avrupa Polis Teşkilatı (EUROPOL), “WannaCry” isminde zararlı bir yazılımın yaklaşık 150 ülkede ve iki yüz binden fazla bilgisayara etki yaptığını duyurmuştu. NATO ise geçen yıl üye birkaç ülkeye yapılan saldırıları, diğer ülkelere yapılmış bir saldırı gibi algılamanın mümkün olabileceğini belirtmişti.
Avrupa Polis Teşkilatı’nın (EUROPOL) direktörü olan Rob Wainwright, siber suçlar için her sene küresel bir çapta 200 operasyon yaptıklarını ve fidye yazılım tehditlerinin çok yükselen bir aşamada olduğu belirtmişti. Ayrıca Wainwright, “WannaCry” saldırısının daha önceden hiç bilinmeyen bir türde olduğunu anlatmıştı.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor