arama

Avustralyalı Bilim Adamları Kübit Bilgisayar Geliştirdi

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • maksoy maksoy
 • 1 Star
  Loading...

Zaman zaman gazete ve internet sitelerinin teknoloji sayfalarında yer alan kuantum bilgisayarlar hakkında heyecan verici bir keşfe imza atıldı. Avustralya’da bulunan New South Wales Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı bilim adamı, normal bilgisayarlarda kullanılan 0 ve 1’den meydana gelen “bit”lerin kuantum teknolojisiyle geliştirilmiş hali olan kuantum bitleri dengede tutabilmeyi başardı. Kuantum ve bit kelimelerinin birleşimiyle oluşan “kübit” teriminin de kullanıldığı bu teknolojinin dengede tutulması demek, eski nesil kuantum bilgisayarlardan 10 kat daha gelişmiş özelliklere sahip olması anlamına da geliyor. Bilim dünyasını heyecanlandıran bu yenilik, ayın zamanda kuantum bilgisayar sistemlerinin geleceğine yönelik köklü değişiklikleri de tetikleyebilir.

Kuantum bitleri stabil bir şekilde dengede tutabilmek için elektromanyetik alanları ve silikon atomları kullanan araştırmacı ekip, kuantum bitlerin silikon atom parçacıkları ve elektromanyetik alan arasında dönüş yapmasını başardı. Oldukça yüksek bir frekansta dönüş yapan atom parçacıklarının daha sessiz ve performanslı şekilde çalışmasını sağlayan araştırmacılar, geliştirdikleri bu teknolojiye de “döner kübit” ismini verdi.

Araştırmacı ekibin kübitleri fizik kitaplarından aşina olduğumuz “süperpozisyon” konumunda tutmayı başarması, yukarıda da bahsedildiği üzere daha gelişmiş özelliklere sahip kuantum bilgisayarların üretilmesine yardımcı olabilir.

Avustralyalı bilim adamları, elde ettikleri sonuçları içeren bir raporu Nature Nanotechnology isimli yayında da kamuoyuyla paylaştılar.

Silikon teknolojisi kullanıldı.

Gelecekte “döner kübit”lerin kuantum bilgisayarlara dair ne gibi yeniliklere teşne olacağı bilim dünyasında da merak konusu oldu. Herkesin ortak beklentisi, bu buluşun daha büyük kapasiteli kuantum bilgisayarların üretilmesine aracılık edeceği yönünde. Keza bilim adamlarının bu icadı keşfederken kullandıkları silikon teknolojisi de günümüzdeki fabrikasyon yöntemlerinin zamanla rafa kaldırılmasına yol açabilir.

Kuantum bilgisayarlar şuan için yalnızca büyük verileri işlemekte ve uzay çalışmalarını gerçekleştiren ekiplerin gelişmiş simülasyonları çalıştırabilmelerini sağlamakta kullanılıyor. Askeriye ve bilim dünyasında da sağladığı kolaylıklardan faydalanılan bu bilgisayarlar, sıradan ev tipi bilgisayarlara kıyasla inanılmaz derecede yüksek işlem gücüne sahip. Atom altı parçacıkların ve fotonların dahi işlemci birimlerinde kullanıldığı bu bilgisayarların yüksek güvenlikli şifreleri deneme / yanılma yöntemiyle kırma gibi özellikleri de bulunuyor.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor