arama

Bilim adamları denizanası plastik atık sularımızdan kurtulmaya yardımcı olabileceğine inanıyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Dilek Aksoy
  • 1 Star
    Loading...

Denizanası genellikle Temmuz ayında başlayarak (ve hatta haziran ayında bile) yıkıcıları sulamak için sular altında toplanır ve sonraki iki ay boyunca kıyı şeridini kesen jelatinimsi kalıntıları bulunabilir.

Bu arada, plastik atık plajın ve suyun bu aylardaki kalıcı bir özelliği olup, plaj deneyimini önemseyenlerin dehşetine kadar.

Jerusalem Post tarafından belirtilen Haifa Üniversitesi’nin 2015 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, plaj denizcileri tarafından atılan plastik çöp, İsrail’in deniz sularında bulunan atıkların yüzde 92’sini oluştururken, küresel ortalama yüzde 75’tir  .

Dünyada, bu yıl bir Economist raporuna göre, dünya 1950’li yıllardan beri sadece 6,3 milyar ton plastik atık üretmiş, bunun sadece yüzde dokuzu geri dönüştürülmüş ve yüzde 12’si yakılmış ve bunların çoğu okyanusta sona ermiştir . Sadece 2016 yılında, dünya çapında plastik üretimi 335 milyon mt’u buldu.

İsrailli bilim adamları uluslararası araştırmacıların yanı sıra deniz suyundaki plastik atıkların en aza indirilmesine yardımcı olacak yenilikçi bir çözüm bulmak için çalışıyorlar  .

Hayfa’nın Denizcilik Medeniyetleri Bölümü’nden Dr. Dror Angel, denizanası mukusundan yapılmış bir filtre oluşturarak deniz suyunun ve okyanus suyundaki mikroplastiklerin izole edilmesi için denizanasının nasıl kullanılabileceğini araştıran bir araştırmacılar ekibine liderlik ediyor .

Araştırma, “mikroplastik kirliliğe jelatinimsi bir çözüm geliştirmek” için dünya çapında bir dizi üniversite ve araştırma merkezi ile çalışan teknoloji geliştiricileri, iş analistleri, balıkçılık şirketleri, araştırma enstitüleri ve bilim insanlarından oluşan uluslararası bir konsorsiyum olan Go Jelly projesinin bir parçasıdır . Avrupa Birliği Horizon 2020 araştırma ve yenilik programı tarafından finanse edilmektedir.

Go Jelly ile ortaklık yapan, Norveç merkezli bir araştırma örgütü olan ve üst düzey bir araştırma bilimcisi olan Dr. Andy Booth’a göre , denizde mikro-mikroorganizma ortamından kurtulmak temelde konsantrasyon nedeniyle oldukça zor bir iştir.

On yıl öncesine ait plastikler hala varlığını sürdürüyor ve yine de her gün çevreye daha fazla plastik salınıyor, bazı mikroplastiklerin suda kalmasını ve bazılarının batmasını sağlayarak bunları geri almayı zorlaştırıyor.

Ocak ayından beri, Dr. Angel ve ekibi denizanası tarafından üretilen mukusun rolüne ve atıksu arıtma tesislerinde ve endüstriyel atıklar için atıkların bertaraf edilmesinde kullanılmak üzere bir filtrenin geliştirilmesi için bir yakalama maddesi olarak kullanılıp kullanılamayacağına yakından bakmışlardır.

Angel NoCamels’e anlatıyor Araştırmanın esas olarak bu tür bitkilere odaklanması, çünkü mikroplastiklerin çoğunun deniz sistemlerine girmesini önlemeye yardımcı olabilir.

“Kentsel [ortamlarda] plastik kullanımı çok saçma. Çok fazla plastik kullanıyoruz ve özellikle bir çamaşır makinesini kullandıktan sonra sürekli olarak çevreye bir şeyler bırakıyoruz [örneğin]. Çevremizdeki zemine bırakmıyoruz, atıksu [bitkiler] tarafından piyasaya sürülüyor ve tedavi ediliyor ”diyor.

Angel ayrıca diğer endüstrileri etkileyen döngüsel bir süreci de anlatıyor. “İsrail’de büyük miktarda yeniden kullanılmış atıksu veya arıtılmış su var. Suyu sulama için kullanıyoruz ve toprakta mikro-plastiğin“ zenginleştirilmesi ”var. Tarımda işlediğimiz şeyler. ”

Hala ön aşamalarında olan proje ile, araştırma ekibi şimdiye kadar test için çeşitli plastik parçacıklar topladı. Projenin ikinci kısmı, denizden çok sayıda denizanası çıkarılmasını içeriyor. Dr. Angel şakalar, İsrail sahilcileri için bu sıkıntıyı anında çözmeye yardımcı olacak.

Angel , Bilimsel Raporlar dergisinde yayınlanan bir bilimsel dergide yayınlanan bir bilimsel dergiye göre, Fransa’daki bilim adamlarının Fransa’daki bilim adamlarının nebopartikülleri hapsettiği için denizanası mukusunu başarılı bir şekilde çıkardıkları için projenin arkasındaki fikir kavramının zaten var olduğunu vurgulamaktadır . Doğa Yayın Grubu .

Ve Akdeniz’deki denizanası, olağandışı büyük miktarda mukus ürettiğini söylüyor ve bu da gelecekteki bir filtrenin gelişmesi için umut vaat ediyor.

Ancak takım birkaç soruyla karşı karşıya: Bilim adamları mukus çıkarma sürecini yeniden üretebilir mi? Test aşamasında mukus ne kadar süre kullanılabilir? Saatler, günler, haftalar mı? Parçacıklar için bertaraf süreci toplandıktan sonra neye benziyordu?

Bir  2018 araştırmasına göre , denizanası diğer deniz yaşamından plastik kalıntıları almak için daha muhtemeldir, ancak “plastiklerin üzerlerine yapışıp yapışmadığını ya da denizanası plastik yemediğini bilmiyoruz” diye açıklıyor Angel.

Bu nedenle, eğer denizanası plastik isteyerek isteyerek kanıtlanmış olsaydı, denizcilik ortamı üzerinde büyük bir etkisi olabilir, diyor.

Şu an Dr. Angel ve takım sonraki denizanası sezonunda bekliyor. “Denizanası geri döndüğü anda, onları toplayacağız ve testlere başlayacağız” diyor.

 

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor