arama

Bilim adamlarından büyük buluş!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • ZEKİ ERSİN YILDIRIM
  • 1 Star
    Loading...

Bilim adamlarından büyük buluş!

Araştırmacılar doğada çözünmeyen ve çevre kirliliğine neden olan plastikleri çözebilecek bir enzim buluşu yaptı.

Plastik şişe olarak kullanılan PET’lerin doğada çözünmesi için yüzyıllar geçmesi gerekiyor.  Ancak bilim adamlarının ortaya çıkardığı PETase adlı enzim sayesinde plastikler birkaç gün içinde çözünecek. Bu buluş, plastik geri dönüşüm anlamında yeni bir çığır açacak niteliğe sahip. Bu gelişim sayesinde plastikler daha verimli bir şekilde kullanılacak.

Japonya’da bir çöplükte tespit edilen bu enzim, doğada PET “yiyen” bir bakteri sayesinde salgılanmakta. Ideonella sakaiensis isimli bu bakteri, plastik yiyerek ürettiği enerji ile hayatını sürdürüyor.  Bu tür, liman kenti Sakai’de bir plastik dönüşüm tesisinde tespit edildi.

Araştırmacı, John McGeehan; plastiğin sadece 50 senedir doğada büyük ölçüde var olduğuna dikkat çekiyor. Bu süre zarfının bir bakterinin evrim geçirmesi açısından kısa bir süre olduğunu belirtti.

PET’lerin de dahil olduğu plastik türü olan polyesterler doğada da oluşabilmekte.

Araştırmacılar bunların bitki yapraklarını korumaya çalıştığını, bakterilerin bunlar ile milyonlarca yıldır yemek için  evrim gerçekleştirildiğini ancak bu polyesterlerin PET yemeye geçmiş olmalarınım beklenmedik bir hızda gerçekleştiğini söyledi.

Bilim adamları PETase enziminin çalışma şeklini inceledikten sonra bir takım eklemeler ile bu enzimi daha verimli Kıldı.

Bilim adamları, PETase’nin modeli üzerinde ne şekilde geliştirmeler yapmaları gerektiğini bulmaya çalışıyor. Bu olay, PETase’nin evriminin henüz tamamlamadığını gösteriyor.

 

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ