arama

Bilmediğiniz 5 factoids

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Dilek Aksoy Dilek Aksoy
  • 1 Star
    Loading...

Kurucusu tarihte en genç milyarder

En zengin milyarderler arasında ortak olan bir şey varsa, hepsinin servetini elde etmek için uzun yıllar çalıştıklarıdır. Bill Gates , 42 yaşındayken 1987’de en genç kendinden bahseden milyarder oldu. Amazon’un Jeff Bezos’u 54 yaşında.

Öte yandan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg , 2008 yılında 23 yaşında olan olgun yaşta bir milyarder oldu. 10 yıl sonra Forbes tarafından dünyanın beşinci zengin insanı olarak listelendi. Bir yan not olarak kısa bir süre sonra, kardeşi ile olan ilişkilerini en iyi şekilde bilen 20 yaşındaki bir kişi olan Kylie Jenner’e en küçük kendinden bahseden milyarder olarak ünvanını kaybedebilir.

 

Facebook tarihinin birçok kişiliği var.

Orada daha eski okuyucular hala Facebook’un ilk günlerine aşina olabilirler. Sosyal ağ, bugünün tasarımından ve işlevinden çok farklıydı. Ağın özelliklerinden biri bir yüzün kullanılmasıydı (isminde “Yüz”). Al Pacino’nun yüzü buydu. Doğru, Michael Corleone’nin kendisi.

Ayrıca, sosyal ağa bir şekilde ya da başka bir şekilde bağlanan, genel halkla daha az ünlü diğer büyük isimler de vardır. Napster’ın yaratıcılarından biri olan Sean Parker , sosyal ağların ilk günlerinde rol aldı. Facebook.com için alan adını aldı. PayPal’ın yaratıcılarından Peter Thiel , 2004 yılında şirketin en büyük yatırımcısıydı ve 500 bin dolarlık bir yatırım yaptı.

 

Facebook artık ağını yönetemez

Sosyal ağlar, başarılarının kurbanıdır: Birçok kullanıcı tarafından çok sayıda içerik yayınlanır ve bu sayede insanların en azının, nefreti / şiddeti kışkırtmalarını veya yasalarla cezalandırılabilen ya da en azından ahlaki olarak itiraz edilebilecek eylemlerde bulunmalarını önlemek mümkün değildir. Bu koşullar altında, ağı nasıl yönlendirebiliriz? Bu, İslam Devleti gibi terörist ve / veya suç örgütlerinin, sosyal ağları bir işe alım ve iletişim platformu olarak kullandığı bir zamanda daha da önemlidir.

Eleştirmenleri tarafından körüklenen ve söz konusu ılımlı ekibi ile Facebook’un tepki vermesi gerekiyordu. Platformu yöneten çalışan sayısını kesinlikle arttırdı, ancak etkinlik sorgulanabilirdi (Facebook sayfalarında tüm gün boyunca insanlara hakaret eden troller görmemişti). Bu sebeple, Facebook umudunu uzun zamandır kullandığımız ve mükemmelleştiren bir başka çözüme yerleştiriyor: yapay zeka .

Amaç, sorunlu unsurları olabildiğince çabuk tespit etmektir, ancak şu anda uygunsuz fotoğrafları ve videoları (silahların veya cinsel içerikli içeriklerin, vb.) Tanınmasıyla değerini kanıtlamaktadır. Bu nokta, sanat eserlerini sansürleme problemlerinde ortaya konan tartışmalı bir konudur . Ancak bu, Mark Zuckerberg’in “demokrasinin korunması” için bir haçlı seferine çıkmasını engellemedi.

 

Facebook, topluluğu sayesinde 101 dilde kullanılabilir

Facebook kullanıcıları platformu 10 yıldan uzun bir süredir İngilizce dışındaki dillerde kullanabildiler. Bu, kullanıcıların kendi dillerinde Facebook’a erişmelerine izin verdiği için şirket için gerekliydi. Şu anda 101 dil mevcut ve kullanıcıların% 60’ı ağı İngilizce dışında bir dilde kullanıyor.

Facebook , çeviri yapmak için profesyonel çevirmenleri kullanıyordu , ancak “Facebook Çevir” uygulaması hızla oluşturuldu ve böylece topluluk katılabilirdi. Daha sonra Facebook, yok olma tehlikesi altındaki bölgesel dillere tercüme edildi.

 

Facebook birçok boşanmaya karışmış

Birçoğunuz boşanma durumunda problemin teknolojik bir araç değil, iki insan arasındaki ilişkide olduğunu iddia edeceksiniz. İster hoşlanıp hoşlanmasın, Lake Legal adlı bir hukuk firması bir çalışma yürüttü ve Facebook’un üç boşanmadan birinden sorumlu olduğu söylendi.

Facebook bir iletişim aracıdır, bu sayede konuşma zahmetli hale gelir. Aynı zamanda bir sosyal ağ, bu yüzden insanların buluşması için bir platform. Son olarak, aynı zamanda daha iyi ya da daha kötüsü için bir tür fotoğraf albümü ve serbest alışveriş için bir alan. Bazen bu felaket olabilir. Sadece evlilik dışı ilişkilerin ötesinde, kişinin özel hayatının aşırı paylaşımı gerginliğe yol açabilir. Sonuçta, sosyal ağı kullanmıyor musunuz? İtalyan Evlilik Avukatları Birliği tarafından yapılan bir araştırmada , 2014 yılında İtalya’da boşanmaların yüzde 40’ındaWhatsApp’ın yer aldığını (ve muhtemelen günümüzde) bulmuştur .