arama

BMW Muhteşem Bir Engelli Sandalyesi Tasarladı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • editor editor
  • 1 Star
    Loading...

Olimpiyatlardaki paralimpik oyunlarında mücadele eden Rusyalı sporcu Tatyana McFadden’in kullandığı tekerlekli araba herkesin ilgi odağı haline gelmeyi başarmıştı. İlk bakışta göze çarpan farklı tasarımıyla diğer tekerlekli sandalye modellerinden ayrılan bu alet, BMW mühendisleri tarafından özenle tasarlandı. Evet, bildiğimiz BMW bu sefer engelli yarışçı için özel bir tekerlekli sandalye geliştirdi.

Doğuştan felçli olan ve belden aşağısı tutmayan McFadden, Rio’daki olimpiyatlarda 3 tane altın madalya kazanmayı başardı. Kadınlar arası 5 bin metrelik yarışı toplam 11 dakika 54.07 saniyede bitirmeyi başaran sporcunun bu başarısını BMW’nin geliştirdiği üç tekerlekli sandalyeye borçlu olduğu pekala söylenebilir.

Karbon fiberden imal gövdeye sahip olan tekerlekli sandalye, alimünyumdan daha sert ve verimli. Şasiye hava akışından kaynaklanan sürtünmeyi en aşağı seviyeye indiren müdahaleler de yapılmış. Ayrıca sporcunun oturduğu koltuktan (kokpitten) tutun, kullandığı eldivene kadar her şey vücuduna özel olarak tasarlanmış. BMW mühendisleri böylece sürtünme oranını yüzde 10 ila 15 arasında azaltmayı başarmış bulunuyorlar.

Tekerlekli sandalyeyi tasarlamadan önce McFadden’in vücudunu 3 boyutlu bir şekilde tarayan mühendisler, çeşitli yazılımları kullanarak sürtünmenin en çok yaşandığı bölgeyi de tespit etmiş. Genellikle alimünyum kullanılan sandalye modellerinin aksine 6 kat daha dayanıklı ve aynı zamanda hafif olan karbon fiber, bu sandalyenin ana aksamını oluşturuyor. Böylece atletler daha az enerji harcayarak daha hızlı ve uzun mesafe kat edebiliyorlar. Bu sebepten olsa gerek, McFadden şimdiye kadar 3 altın, 3 gümüş ve 1 de bronz madalya kazanmayı başardı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.