arama

Böceklerden ilham alan bu robot, flappy kanatlarıyla kilometre uçabilir.

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Dilek Aksoy
  • 1 Star
    Loading...

Ortak ev veya meyve sineğinin inanılmaz çevikliği her dronun ve robotun utanç vermesine neden olur, ancak bunlardan ilham alan cihazlar yetişmeye başlar. Yeni bir dört kanatlı çırpma robotu sadece meyve sineğinin hiper-çevik uçan yöntemini başarılı bir şekilde taklit etmiyor, aynı zamanda meyve suyunun bitmeden önce bir kilometreye kadar seyahat edebiliyor.

Delft Teknoloji Üniversitesi’ndeki robotik araştırmacılar, böceklerin nasıl geçtikleriyle sineklerin nasıl uçtuğuna dair teorileri taklit edebilecek ve test edebilecek, ancak pervaneler gibi hayvan olmayan veya itici güçleri olmayan uçucu bir platform yaratmak istemişlerdir.

Sadece serin bir robot istedikleri değil:

Böceklerin rüzgâr ya da yakın tokat gibi ellere tepki vermesi, inanılmaz tepki süreleri ve kontrol geribildirimi, dronlar ve hatta küçük uçaklar gibi otonom zanaatlar hakkında bilgi verebilecek şeyler gösteriyor. Jetinizin otonom ve düzgün bir şekilde şimşek atmasını bilmek güzel olmaz mıydı?

Sorun şu ki, bir böcekden çok daha büyük olduğunuzda, bu uçan yöntem, kitle, sürüklenme vb. Farklılıklardan dolayı her zaman daha fazla çalışmayacaktır. Araştırmacılar, bilimin kapağını oluşturan makalelerine koydular :

Sıkı ağırlık ve boyut kısıtlamalarından kaynaklanan teknolojik zorluklardan dolayı, mevcut tasarımların çoğu, biyolojik muadillerinin uçuş performansına uygun olamaz; Gerekli çeviklikten, kalkışa yetecek güçten ya da bir dakikadan fazla bir süre boyunca uçacak yeterli enerjiden yoksunlar.

Sadece bu kadar değil, Robobee gibi küçük robotlar kablolu bir güç bağlantısına ihtiyaç duyuyor ve diğer küçük çırpma araçları da manuel pilotluk gerektiriyor. Buna sahip olamaz! Bu yüzden, tek bir hayvanın biyolojisini taklit etmek yerine, ekip benzer bir uçuş karakteristiğine gerçekçi bir şekilde nasıl ulaşılacağına odaklandı.

Yaratılışlarının dört kanatlı, kuyruksuz tarzı, DelFly Nimble, yeni ama açıkça etkilidir. Robotları saniyede 7 metreye ya da yaklaşık 15 MPH’ye gidebilir, yerinde gezebilir ya da dalışlar ve merdaneler gibi her türlü aşırı hareketleri sorunsuzca yapabilir. Koordine kanat hareketi ile hareket etse de, sürekli itme gücüne sahip rotorlar kullanarak bunu yapan bir şaka değil. Videoda buradabirkaç tane daha caper gerçekleştirdiğini görebilirsiniz .

Belki de en şaşırtıcı kendi aralığıdır; Robot, tek bir şarjla bir kilometre yol alabilir. Bu tür bir spekülasyon, askeri Ar-Ge yöneticilerinin duymaktan hoşlandığı türdür.

Ancak DelFly Nimble, önde gelen bilimsel veriler üretiyor. Matěj Karásek, öncü araştırmacı olarak şöyle açıklıyor:

Hayvan deneylerinin aksine, robotun “beyninde” neler olduğunu kontrol ettik. Bu, sineklere yardımcı olan yeni bir pasif aerodinamik mekanizmayı tanımlamamıza ve tanımlamamıza izin verdi, ancak muhtemelen diğer hızlı uçan dönüşler boyunca yönlerini yönlendiren diğer uçan hayvanlar da tanımladı.

Sizin düşünceleriniz nelerdir?

etiketlerETİKETLER
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor