arama

Btk’dan Özel Hayatın İfşasına Önlem

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • cengizhan kaya
 • 1 Star
  Loading...

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), internette özel hayatının ifşa edildiğine dair şikâyette bulunan bir vatandaşın müracaatta bulunması üzerine 4 saatte ilgili yayına erişim engeli uygulandığına dikkat çekiyor.   Günümüzde internetin yaygınlaşması nedeniyle bazı kötü niyetli kimseler, Twitter ve Facebook üzerinde açtıkları hesaplarla başkalarına ait kişisel bilgileri, resimleri ve videoları paylaşabilmekteler. Bu şekilde özel hayatları ifşa edilen kimseler büyük sıkıntılar çekebiliyorlar.
BTK ise bu nedenle bu tarz yayınlara tedbir amacıyla ilgili yayına 4 saatte erişim engeli uygulandığına dikkat çekiyor. BTK özel hayatın internet ortamlarında ihlal edildiği takdirde mağdurların ne yapmalarını gerektiğini kamuoyuyla paylaştı. Bu şekilde özel hayatlarının ihlal edildiğini belirten vatandaşlar, 5651 sayılı kanunun 9/A maddesi gereğince BTK’ ya doğrudan başvurmaları halinde ilgili içeriğe erişim engelinin uygulanması için talepte bulunabiliyorlar. Bunun için dilekçede, hak ihlali olduğuna dair yayın yapan yerin tam URL adresi, hangi bakımdan ihlal olduğuna dair açıklama ve kimlik bilgilerini ispatlayacak bilgilere yer verilmesi gerektiği şartı getirildi.
Bu bilgilerden herhangi birinin eksik olması durumunda şikâyetçinin talebi işleme alınmıyor. Kurum talep işleme aldığı anda derhal Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne bildiriyor. Birlik ise tedbir talebini en geç dört saatte yerine getiriyor.
BTK ayrıca, erişimin engellenmesini isteyen kişilerin, ilgili yayın nedeniyle özel hayatlarının gizliliğine dair ihlal nedeniyle, 24 saat içinde Sulh Ceza hakimliğinin kararına sunmaları gerektiğini açıkladı.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor