arama

Bue Origin roketi uzaya fırlatıldı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • ZEKİ ERSİN YILDIRIM
  • 1 Star
    Loading...

Bue Origin roketi uzaya fırlatıldı

Blue Origin roketi, test aşamalarından başarılı bir şekilde geçerek uzaya fırlatıldı. Bu roket ile hayal olarak görülen uzaya seyahat, planlara göre gerçekleştirilebilecek.

Blue Origin, Milyonların Gözü Önünde Uzaya Fırlatıldı

Son zamanlarda uzaya roket fırlatma konusunda şirketler, yarış içerisine girdi. Bunum temel nedeni ise insanları uzaya gönderen ilk şirket olmak. Jeff Bezos, dünyanın en zengin insanı olmakla beraber uzay alanında da rekabet içerisinde.

Fırlatılan roket, yaklaşık olarak 106 km yukarı seviyesine yükseldi. 20 saniye sonrasında tekrar dik bir şekilde iniş gerçekleştirdi. Yapılan bu deneme esnasında roket hızı 3540 km’ye ulaştı. Roket, Dikey şekilde tekrar inmesiyle ilk uzay şirketlerinden biri oldu. Bunun yanısıra SpaceX’in Falcon 9 isimli roket ile karşılaştırıldığında küçük ebata sahip olan roket, uzayda seyehat gerçekleştirme konusunda şimdilik güzel bir başlangıç yaptı.

Roket ile önümüzdeki aylar içinde insanları göndermeyi hedefliyor. Bu yüzden Shepard adı verilen roket ile ilgili çalışmalarına başlıyor. Temel amaç olarak insanları uzaya göndermeyi planlayan bu şirketin, insanları ev konforunda ulaştırmayı düşünüyor. Bu planların gerçekleşmesi halinde dünyada yeni bir çığır açılabilir.

İlk Etapta 6 Kişi

Sürdürülen çalışmalar ile ilk etapta 6 kişi gönderilmesi planlanıyor. Gönderilen insanların güvenlik ve konforları için gereken her şey düşünülmekte. Fırlatılacak roketde, kalkarken ve iniş sırasında sarsıntı meydana gelmemesi için yoğun çalışmalar düzenleniyor.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor