arama

Çentik nedir???

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fulya ırkoren
  • 1 Star
    Loading...

Çentik nedir?

Çentik genellikle en yeni nesil akıllı telefonların ekranının üst kısmında yer alan bir boşluktur. Söz konusu çentiğin farklı boyutları ve şekilleri olabilir, ancak asıl amacı her zaman aynıdır: ön kameralardan veya çeşitli sensörlerden vazgeçmeden cihazın ön yüzündeki ekranın yüzey alanını arttırın.

 

AndroidPIT Xiaomi Mi 8 8341

 

Çentikte hangi bileşenler var?

Değişir. Cevap üreticiden üreticiye ve modelden modele değişir. Essential gibi bazı üreticiler, sadece ön kamerayı yerleştirerek çentiğin boyutunu en aza indirmeye çalıştılar. Sensörler ve aramalar için hoparlör genellikle ekranın altında veya çerçeve ile ekran arasındaki dar alanda saklanır.

Huawei ,  OnePlus  ve  LG gibi diğer üreticiler, kameranın yanı sıra ekranın altında yer bulamayan klasik yakınlık ve ortam ışığı sensörlerine ek olarak biraz daha geniş bir çentik kullanıyorlar (muhtemelen üretim maliyetlerini düşük tutuyorlar). 

Son olarak, Xiaomi Mi8 Explorer Edition veya  dikkat çeken bir çentik kullanan iPhone X gibi akıllı telefonlar var  . Bu üreticiler, bunu FaceID stili 3D yüz tanıma ile açmak için gerekenler gibi ek sensörleri tanıtmak için yaparlar.

 

AndroidPIT huawei p20 pro vs oneplus 6 8868

 

Çentiği saklayabilir misin?

Bu durumda da cevap, modelden modele değişir. Örneğin, Huawei ve OnePlus, çentiğin kenarlarındaki görüntüleme alanını sistem düzeyinde devre dışı bırakmanızı sağlar. Bu şekilde, ekranın bu kısmı her zaman siyah kalacak ve akıllı telefonun ön çerçevelerinde (bir dereceye kadar) karışacaktır. Açıkçası, bu bir OLED  ekran ile en iyi şekilde çalışır  .

 

Bu durum LG G7 ThinQ cihazında mümkün değil  çünkü çentik sadece LG sistem uygulamalarında devre dışı bırakıldı (daha sonra kurulanlar değil). OPPO R15 Pro’da, her uygulama için çentiği devre dışı bırakabilirsiniz, ancak bu her zaman çalışmaz.

 

Çentik gerekli midir?

Bazı üreticiler evet diyor. Kataloglarında çentikli akıllı telefonlara sahip birçok üreticiye göre, bir çentiğe sahip olmak, ekranın yüzey alanını şimdiye kadar mümkün olmayan şekillerde genişletmenin tek yoludur. Bu markalara göre, bu sadece bir geçiş dönemi, çentiklerin güvenilir ve kolay ulaşılabilir olmasını önlemek için gerekli teknolojileri bekleriz.

 

Üstelik, trendleri takip etme eğilimi her zaman güçlüdür ve en iyi akıllı telefonların trendlerini kopyalamak, küçük üreticilerin piyasada bir dilim kesmeyi denemek için kullandıkları silahlardan biridir.

 

AndroidPIT samsung galaxy s9 vs iphone x 7400

 

Bazı istisnalar

Samsung gibi üreticiler, klasik çentiksiz stiline sadık kalmaya karar verdiler, sadece ekranın kalınlığını en aza indirmeye çalıştıkları için ekrana bir çentik koymaya gerek kalmadı. Mi MIX2S’de bulunan Xiaomi gibi başkaları da, neredeyse hiç çerçeve ve çentik bulunmayan akıllı telefonlar oluşturarak kameraları ve gerekli tüm bileşenleri konumlandırmak için orijinal çözümler geliştirdiler.

OPPO ve Vivo (aynı ana şirket BBK Electronics’e ait)  , kullanılmadığı zamanlarda cihazların içinde gizlenen ve gerektiğinde otomatik olarak açılıp kapanabilen Find X ve NEX’te motorlu kameralar benimsemişlerdir  .

etiketlerETİKETLER
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor