arama

Cep Telefonlarına Zam Yolda

Cep Telefonlarına Zam
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • maksoy maksoy
 • 1 Star
  Loading...

Cep telefonu için ön plana çıkarılan zam seçenekleri, sanırız ki yine yolda! Geçtiğimiz Haziran ayının sonunda TRT bandrol vergisi kaldırılmıştı. Lakin ardından geçen süre zarfında yürürlüğe giren KHK ile tekrar yerine getirilmişti. Bandrol vergisi baştan aşağı düzenlendi ve bu düzenlemeyle birlikte, kişiler de kendilerini ön plana çıkarmaya başladı diyebiliriz. Çünkü son yıllarda yaşanan zam seçenekleri her zaman dikkatleri dağıtan bir konu olmuş durumda. 1 Temmuz’da yapılan düzenleme ile sanayiden alınan, TRT enerji payının kaldırılmasıyla şirket çok önemli bir gelir kaynağını kaybetmişti. Belki de burada oluşan zararı geri kapatmak için uygulanmıştır bu yeni düzenleme. Muhtemelen orada oluşan zararın desteklenmesi amacıyla yapılan düzenleme, telefonlara uygulanan bandrol vergisini kapsıyor. Bu da haliyle çeşitli oranlarda cep telefonlarına zam olarak yansıyor. Yapılan bu zam oranında farklı seçenekler mevcut. Söz konusu zam oranı, %6’dan %10’a çıkarıldı. Ufak bir hesaplamayla zammın etkisinden bahsedelim isterseniz.

Vergisiz fiyat üzerinden düşünecek olursak sıralamayı şöyle yapabiliriz.

Ülkemize giren bir telefonun fiyatı 600 TL diyelim. %6’lık vergiyle bir hesap yaptığımız zaman söz konusu cihazın fiyatı, 938 TL oluyor. Aynı hesapta yapılan vergi değişikliğindeki %6 durumunu %10 yapar isek, o zaman fiyat 973 TL olarak çıkıyor karşımıza. Ortalama olarak baktığımız zaman, fiyat bazında 1000 TL’ye satılan bir cihaz için ortalama ödeyeceğimiz tutar 35 TL daha fazla oluyor demek bu da. Vergiden muaf olarak ülkemize giren ve fiyat etiketi 1600 TL olan bir cihazın, yeni oranla hesapladığımız zaman karşımıza çıkan fiyatı 2596 TL oluyor.

Yenilenen vergi oranları ile ilgili olarak, cep telefonlarına dair bütün güncel fiyatları firmalar da güncelleyecektir büyük ihtimalle. Bu yüzden vergi konusunda karşımıza çıkarılan çalışmaların ve fırsatların detayları da büyük önem taşıyor.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor