arama

Çin Ay’da Patates Yetiştirmeye Hazırlanıyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • cengizhan kaya cengizhan kaya
  • 1 Star
    Loading...

Çinli birtakım bilim insanları, gelecek sene Ay’a gönderecekleri uzay aracı ile Ay’da patates yetiştirebilmek için deney yapacaklar. China Daily gazetesindeki habere göre, Çongçing Üniversitesi’nin geliştirdiği mini ekosistem olarak bilinen proje kapsamında Ay’da canlı hayatı test edilecek.

Mini bir ekosistem’in İçine yerleştirilen 16 cm uzunluğunda 18 adet silindir biçiminde kavanoz’da böcek, patates larvaları ile ipek böceği yer alacaklar. Çang-ı 4 ismi verilen uzay aracı Ay’a gittikten sonra bahsi geçen patates ile böceklerin Ay’da hayatlarını sürdürüp sürdüremeyecekleri tam olarak belirlenecek. Çin’in Ay keşif programı kapsamında hazırlanmakta olan 257 proje içinden seçilen mini ekosistem, Ay’daki araştırmasından başarılı olabilirse gelecek yılarda kızıl gezegen olan Mars’ta kurulması beklenen insanların kolonilerinin hayatı için de bir ön hazırlık niteliğinde olması bekleniyor. “Çin Devlet Konseyi Enformasyon İdaresi”nin yayımladığı “Çin’in 2016’daki Uzay Çalışmaları” isimli beyaz kapaklı kitapta Çang-ı 4 insansız uzay aracının, gelecek yıl Ay’ın karanlık olan kısmına gönderileceği açıklandı. Ayrıca kitaba göre 2020’ye kadar Jüpiter ve Mars’ın keşfiyle dünya dışında yaşam gibi meseleler hakkında da araştırmalar yapmaya başlanacağı ve bu plan dâhilinde Mars’tan incelenecek parçalar alınabileceği belirtiliyor.

Çinli bazı astronotlar, daha önce Tiengong-2 adı verilen uzay istasyonunda uzayda yaşam alanıyla ilgili 14 adet farklı alanda deneyler yapmışlardı. Bu bağlamda ipek böceklerinin yer çekimi olmayan bir yerde ne şekilde ipek üretecekleri de ortaya çıkmış olacak.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.