arama

Çin’den Hacklenmeyecek İletişim Ağı

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • cengizhan kaya
 • 1 Star
  Loading...

Çin’deki bazı bilim adamları, yeni bir ağ geliştirmeyi başardılar. Bu ağın en önemli özelliği ise hacklenemeyecek küresel nitelikte bir iletişim ağı olmasıdır.  Hifey şehrindeki Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi araştırmacılarının deney yaparak birbirinden 1200 km uzaklıkta bulunan 2 istasyon arasında anlık iletişim kurabilmek için ülkedeki yeni kuantum iletişim uydusundan gönderilen ışık partiküllerinden yararlandılar.
Araştırmacılar, dolaşık olan foton çiftlerini uzaydan yeryüzüne 1200 km mesafeyle iletmeyi başarabildiler. M.Ö. 5. Yüzyılda yaşamış olan Çinli filozof Micius’un da adını taşıyan kuantum iletişim uydusu, aynı üniversiteden olan bilim adamları tarafından geliştirmişti. Çin hükümeti tarafından da desteklenen araştırmacıların enerji ve maddenin atom altı düzeyde gizemli bazı özelliklerini de ortaya çıkarmasına bazı katkılarda bulunması açısından bu keşif, bilim dünyası tarafından heyecanla karşılandı.
Çinli bilim adamları tarafından geliştirilen bu ağ uygulanabilecek bir kuantum iletişim ağı kurma konusunda henüz karmaşık ve yavaş sayılıyor. Bunlara rağmen bu keşif, Çin ile aynı konularda çalışmalar yürüten Avrupalı ve Amerikalı rakiplerinin önüne geçmelerine büyük katkıda bulundu. Çin’in beş yıl içinde ikinci bir uydu göndererek bu iletme alanını daha genişletmesi hedefleniyor.Çin’in bu teknolojiyi kullanarak küresel iletişim ağını kullanılabilir hale getirdiği takdirde Amerika Birleşik Devletleri’nin bilgisayar ağlarına sızabilme gibi imkânı kalmayacak. ABD ve Avrupalı kuantum fizikçileri de, bu alandaki çalışmalarını sürdürerek birçok kuram geliştirmişlerdi.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor