arama

Çin’in Online Nüfusu 700 Milyonu Geçti

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Dünyanın en kalabalık nüfuslu ülkesi Çin, internette de en kalabalık online nüfus olma sıfatını taşıyor. Yetkililerin geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre internetteki Çinlilerin sayısı 700 milyonu aştı. Bu rakam Türkiye’nin toplam nüfusunun kabaca 8-9 katı kullanıcı, internete bağlı demek.

Çin İnternet Haber Alma Merkezi (CNNIC) isimli kurumdan yapılan açıklamada, ülkede toplam 710 milyon internet kullanıcısının olduğu bilgisi paylaşıldı. “İnternet kullanıcısı” tanımına son 6 ay içinde en az 1 kez çevrimiçi olan tüm vatandaşlar dahil edilmiş. Bu devasa rakam aynı zamanda Çin’in tüm ABD vatandaşlarının iki katı kadar online kullanıcıya ev sahipliği yaptığı anlamına geliyor. Ayrıca dünyanın en kalabalık ülkesindeki nüfusun yarısının da internet kullanıcısı olduğu böylece ortaya çıkmış oldu.

Her ne kadar çevrimiçi içerikler için getirdiği engelleme ve sansür kararları tepki çekiyor olsa da, Çinlilerin büyük çoğunluğu e-ticaret sitelerini kullanarak alışveriş yapmak için internete bağlanıyor. Özellikle Aliexpress gibi siteler Çin’in geleneksel alışveriş alışkanlığını kökten değiştirmeyi başarmış görünüyor. Ki zaten Jack Ma’nın sahibi olduğu Alibaba, elde ettiği gelirle kısa süre içinde multi milyarder oldu.

Öte yandan da devlet, “internet plus” ismini verdiği bir projeyle sanayi alanında online teknolojilerin kullanımını artırmayı ve vatandaşları internet kullanımına daha da teşvik etmeyi hedefliyor.

CNNIC’den yapılan aynı açıklamada Çinli internet kullanıcılarının yüzde 92.5’unun cep telefonlarından internete bağlandığı bilgisine yer verildi.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor