arama

Çok Bilinmeyen Mobil Terimler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • maksoy maksoy
  • 1 Star
    Loading...

Bir teknoloji mağazasına girdik ve satış elemanından bize seçtiğimiz Akıllı Telefonu anlatmasını istedik. Adam saydırdı da saydırdı. Biz sadece 4 çekirdek 2 leblebiyi anladık. Peki ya diğer önemli noktalar? Sizler için çok bilinmeyen mobil terimler derledik.

NFC

nfc

NFC sistemi hayatımıza yeni yeni giriyor diyebiliriz. Uzun zamandır teknoloji gündeminde var olan NFC bağlantı sistemini kısa alanda veri transferi ve Pay ödeme sistemlerinde kullanabiliyoruz.

Yani akıllı telefonumuza gerekli bilgileri yükledikten sonra telefonumuzu pos cihazına dokundurduğumuzda kartımızdan ödeme yapmış oluyoruz. Diğer özelliği ise NFC uyumlu diğer bir akıllı telefonla tokuşturduğumuz zaman istediğimiz veriyi(büyük boyutlu veriler hariç) karşıdaki telefona gönderebiliyoruz

Diyafram Değeri

diyafram-acikligi

Diyafram Açıklığı diye de tabir edilir. Kameranın merceğinin içine alabileceği ışık oranına verilen ad diyebiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta, diyafram açıklığı değerinin yüksek rakamda değil düşük rakamda olmasıdır.

Örnek verecek olursak, iPhone 6s modelinde diyafram açıklığı f/2.2 iken Samsung Galaxy S7 modellerinde diyafram açıklığı f/1.7 değerinde. Bu karşılaştırmada Samsung Galaxy S7 modeli daha az ışıkta daha parlak resimler çekebilir.

Diyafram değeri rakamsal olarak düştükçe performans olarak artmaktadır.

Ekran-Gövde Orantısı

ekranin-govdeye-orani

Bir akıllı telefon alıyorsunuz ve tasarımına baktığınızda telefonun kocaman kasasının içinde ufacık ekranı olduğunu görüyorsunuz. İşte bu ekranın daha büyük olmasını istiyorsak Ekranın Gövdeye orantısı değerini %70’in kesinlikle üstünde bir model tercih etmelisiniz. Genelde %74 civarı telefonlar tercih edilmekte.

4K çekiyor Ama 2K izleniyor

4k-video

Bu kriter de çok fazla akıl karıştıran cinsten. Şimdi öncelikle 4K video çözünürlüğünü açıklayalım.

2 x FullHD görüntü olarak düşünebilirsiniz. Yani Full HD görüntünün 2 kat daha kalitelisini, HD çözünürlüğün 4 kat daha yükseğini düşünebilirsiniz. 4K video çektikten sonra yine aynı kalitede izlemek istiyorsanız ya telefonunuzun 4K lı bir ekrana sahip olması ya da 4K ekran destekleyen bir TV ye görüntüyü aktarmanız gerekmektedir.

4K ekran destekleyen tek akıllı telefonda Sony Z5 Premium modelidir.

iCloud, DropBox, OneDrive Hizmetleri

bulut-sunucular

Sanal Depolama Hizmetleridir. iColud hizmetini Apple, DropBox hizmetini Android, OneDrive hizmetini ise Microsoft cihazlarında kullanabiliyorduk. Daha sonradan iCloud dışındaki tüm bulut depolama hizmetlerini tüm cihazlarımızdan kullanabiliyor olduk.

Bulut hafıza sayesinde akıllı telefonumuz veya tabletimizdeki bir veriyi sanal hafızaya yükleyebiliriz. Bu sayede telefon/tabletimizin başına bir şey gelir de sıfırlanırsa daha sonradan sanal hafıza hesabımızı cihazımızda açtığımız zaman, yüklediğimiz tüm veriler geri gelir.

6- 4G, 4.5G Karmaşası

Globalde 4G diye geçen olan Türkiye sınırları içerisinde 4.5G diye geçer. Kullanmakta olduğumuz akıllı telefonların %95 i de Global piyasada satıldığından genel bir tabirle yani 4G destekli cihaz diye satışa sunulur.

Yani bir akıllı telefon aldığınızda bunda 4G var ama bu 4.5G yi destekler mi acaba diye bir soru sormamaya özen gösteriniz J

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.