arama

Delphi’nin Sürücüsüz Aracı Singapur’da Test Ediliyor

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Sürücüsüz arabalara ilgi duyuyor, yakın tarihte Singapur’a seyahat etmek istiyor ve kendinize bir bahane bulamıyorsanız işte size gerçek bir fırsat: Yazılım firması Delphi, trafikte sürücüsüz hareket edebilen otonom aracının testlerine Singapur’da başladığını duyurdu. Delphi, Singapur Ulaştırma Bakanlığı’na sürücüsüz araçlardan oluşan filoyu ve bu filoyu yönetebilecekleri yazılımı teslim etti.

Tesla ve BMW gibi hem elektrikli, hem de sürücüsüz gidebilen yeni modeller oluşturmak yerine Audi’nin SQ5 isimli modelini “akıllı” ve “otonom” hale getiren Delphi, bu araçlara kendi kendine hareket edebilme özelliğini sağlamış. Hazırlanan test programında şirket, sabitlenmiş 3 rotayı kullanarak yaklaşık 5 mil boyunca araçların trafikte seyretmelerini izleyecek. Test esnasında tüm araçlarda herhangi bir olumsuz durumun yaşanmasına karşı şoförler de bulunacak. Ancak testler devam ettikçe şoförler araçlarda yer almayacak ve gerçek otonom sürüş deneyiminin mümkün olup olmadığı gözlemlenecek.

Test programında hedeflenen nihai amaç ise trafikte sorunsuz bir şekilde ilerlemeyi başaran ve direksiyona ihtiyacın duyulmadığı araçları üretmek. Hayali bile kulağa hoş geliyor, değil mi?

Delphi’nin mühendislik departmanının başı Glen DeVos, konuyla alakalı şunları söyledi: Bu program bizlere otonom bir araç için gereken tüm ekosistemi hazırlayıp hazırlayamadığımızı gösterecek. Araba, sensörler, yazılımlar aracılığıyla sağlanan otomatik kontrol mekanizması ve bulut bağlantısı sayesinde araçların nasıl performans vereceğini gözlemleyeceğiz.

3 yıl sürmesi planlanan test sürecinin ardından ilk sürücüsüz araçların 2022 yılında piyasaya çıkarılması hedefleniyor.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor