arama

Drone ile Gemiden Karaya Kargo Teslimatı Gerçekleşti

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

ABD’nin New Jersey şehrinde uçurulan bir drone, gemiden aldığı malzemeleri karaya ulaştırarak ilk kez denizden karaya kargo teslimatı yapmış oldu. Kargo içeriğinde ilk yardım malzemeleri bulunuyordu.

İnsanların ulaşımının kısıtlandığı afet bölgelerinde insansız hava araçlarının kullanılıp kullanılamayacağını test etmek için gerçekleştirilen uçuş, Field Innovation Team isimli kâr amacı gütmeyen kuruluş tarafından organize edildi. Temmuz 2015’te başarılı bir şekilde drone ile kargo teslimatı gerçekleştiren Flirtey isimli üretici firmanın yanı sıra Johns Hopkins University School of Medicine’dan Dr Timothy Amukele de uçuş esnasında hazır bulundu.

Amazon da aynısını denemişti

Geçtiğimiz yıllarda Amazon’un Air Prime isimli hava araçlarının da insansız kargo teslimatı yapmaya çalıştığıyla ilgili haber ve denemelere tanıklık etmiştik. Ancak bu ekibin uçurduğu drone çok daha kırılgan ve insan hayatı için önem taşıyan malzemeleri taşıyordu. Bu durumu Dr. Amukele şöyle açıklıyor: “Biyolojik örnekler taşıdığımız için drone’un stabil bir şekilde uçması çok önemliydi. Neticede bir ayakkabı veya kitap değil, gayet nazik ürünlerin nakledilmesi gerekiyor.”

Afet bölgelerinde çok işe yarayacak

Günlük hayatın sekteye uğradığı deprem, sel ve hortum gibi afet durumlarında yıkılan binalara ilaç ve ilk yardım malzemeleri ulaştırmak için droneları kullanmak ciddi manada kolaylık sağlayabilir. Ayrıca biraz daha hayal kurmaya devam edersek savaş ve çatışma ortamlarında askerlere ilk yardım malzemesi göndermek için de droneların imdadımıza yetişebileceğini tahmin edebiliriz.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor