arama

Dubai’de Dünyanın En Yüksek Gökdeleni İnşa Ediliyor

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • seorehberi seorehberi
 • 1 Star
  Loading...

Dünyanın en yüksek gökdeleni dubai’ de inşa edilecek. Bilindiği üzere bugüne dek dünyanın en büyük gökdeleni Burj Khalifa olarak tescil edilmiştir. Bunu başaran Dubai hükümeti şimdi yeni bir projeyle sınırlarını daha da zorlayacak.

Hepimizin hayali gökyüzüne doğru uzanmaktır. Uzandığınız yerden bulunduğunuz şehri şöyle ayaklarınızın adlına alabilmenin verdiği haz hiçbir şeyle değişilmez. Dünyaya neredeyse uçakların hizasından bakıyor olmak size mutluluk katacağı gibi aynı zamanda sizi ayrıcalıklı da yapacaktır. Dubai içerisinde yapımına başlanan gökdelen, dünyanın en yüksek binası olma unvanını eline alacak.

dunyanin-en-yuksek-gokdeleni-insa-ediliyor

DUBAİ – BURJ KHALİFA’DAN BİLE DAHA YÜKSEK OLACAK

Dubai ‘de 2020’de yapılacak olan Expo fuarından önce bitirilmesi beklenen gökdelen 928 metre uzunluğa sahip olacak. Buna en yakın olan Burj Khalifa isimli 828 metre yüksekliğe sahip olan gökdelenden 100 metre daha yüksek. Tasarımı, inanılmaz bir bilgi birikimi ve yeteneği olan Santiago Calatrava isimli mimar tarafından hazırlanmış. Yaklaşık 1 milyar dolara mal olacak bu gökdelen 350 derece görüş vadediyor.

dunyanin-en-yuksek-gokdeleni-insa-ediliyor1

SAĞLAM BİR YAPIDA OLACAĞI KESİN

Her ne kadar, çok az da olsa eyfel kulesini andırsa da bu büyüklükte bir yapının başka türlü yapılması çok düşük bir ihtimal. Yaklaşık 1 km olan ana yapının o incelikte ve genişlikte, rüzgardan etkilenmemesini sağlamak için yanal destek şart. Paylaşılan resimlerde de gördüğünüz gibi yanal desteklerin tamamen ışıklarla kaplı olması, gerçekten muazzam bir görsel şölen sunuyor.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
67 Bin Yıl Önce Yaşamış İnsan Türü Bulundu