arama

Düğün Fotoğrafçılığı Püf Noktaları

dugun fotografciligi,wedding
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • maksoy maksoy
  • 1 Star
    Loading...

Fotoğraf kurslarının artması ve insanların ilgi alanını değiştirmesi, ortaya yeni mesleklerin de çıkmasına neden oldu. Doğum fotoğrafçılığı, düğün fotoğrafçılığı gibi alanlarda uzmanlaşan birçok kişi, gerçekten de ciddi paralar kazandığı bu sektörde ilerlemiştir.

Düğün fotoğrafçılığı, daha eski bir meslek olup, düğün öncesi açık ya da kapalı mekanlarda gelin, damat ve ailelerin fotoğraflarının çekilmesi ile başlayıp, düğün sonrasına kadar devam eden bir süreçtir. Düğün fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda hizmet almak isteyenlerin bütçelerinde ciddi bir miktarın da ayrılması gerekir.

Her hafta en az bir düğüne gidip fotoğraf işlerini üslenen bir düğün fotoğrafçısı, oldukça iyi bir gelir elde edebilir. Ama bu işi hakkını vererek yapabilmek için, aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi uygun olacaktır.

Dış Mekan Seçiminizde Ön Çalışma Yapın

Artık eski tip stüdyo fotoğrafları yok gibidir. Genelde dış mekan çekimleri yapılarak düğün albümleri tamamlanmaktadır.

Bu durumu en iyi şekilde düzenlemeniz için, daha önceden iyi bir mekan bularak gerekli ön çalışmaları yapmanız gerekir. Daha önceden hazırlamazsanız, oldukça kötü bir çekim yapma ihtimali de yüksek olacaktır. Yakın zamanda yanlış mekan seçiminin nasıl sorunlar yarattığını hatırlıyor olmalısınız.

Doğallık Şart

Gelin ve damadın fotoğraflarında yapay pozlar oldukça itici göründüğü için, mümkün olduğunca doğal olan pozları yakalamaya özen göstermelisiniz.

Haliyle stresli olacak olan fotoğraf çekimi sürecinde, mekandaki her türlü ışık ve detayı dikkatle ayarlamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Eğlenceli bir tarz yaratırsanız gelin ve damat da rahat olacaktır. Siz de başarılı düğün fotoğrafı çekimi yapabilirsiniz.

Bir Hikaye Yaratın

Ülkemizde çok bilinmese de hikaye fotoğrafçılığı diye bir şey var. Siz de düğünün bir hikaye gibi işlediğini düşünerek, çiftlerin en doğal hallerini en iyi şekilde yakalayabilirsiniz. Bazen görünmeniz gerekecek olan durumlar yaratarak birbirinden güzel pozlar yakalayabilirsiniz.

Çiftle Zaman Geçirin

Aslında neredeyse hiç tercih edilmese de, düğün fotoğrafçılığının püf noktaları çiftle olabildiğinde fazla vakit geçirmek, bazen ortadan kaybolup, doğal anları yakalamaktır.

Poz vererek çekilen fotoğraflardansa, doğal olanlar daha fazla tercih edilmektedir ve bu nedenle doğalı yakalamaya yönelik planlar dahilinde çekim yapmanız önemlidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.