arama

Dünyaya Yayılan Yeni Bir Siber Saldırı: PETYA

siber saldırı petya
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • maksoy maksoy
  • 1 Star
    Loading...

Başlangıçta Ukrayna’yı vuran büyük bir siber saldırı, şuan dünyaya yayılmış ve operasyonlarda aksamalara neden olmaktadır. Bu saldırı, Ukrayna tarihinin en büyük siber saldırılarından biri olmuştu ancak şimdi İngiltere, İspanya ve Hindistan da dahil olmak üzere diğer ülkeleri etkilemiş durumda. Siber güvenlik uzmanlarına göre büyük “WannaCry” saldırısı gibi işlev görüyor olabilir. Kesin olmasada PETYA virüsü olarak adlandırılmış .

Saldırı, ülkelerinin yaygınlaştığı ve Danimarkalı gemicilik firması Maersk’ten İngiliz reklam ajansı WPP’ye kadar çeşitli şirketleri etkileyen önemli altyapıya saldırıyor.

Bazı güvenlik uzmanları, saldırının Mayıs ayında dünyaya yayılmış WannaCry saldırısından daha büyük olabileceğini öne sürdü. WannaCry, hastanelerde ve ameliyat esnasında bilgisayarları kullanılamaz hale getirmişti, ancak bu saldırı uluslararası şirketleri de vurdu.

İlk raporlar, siber saldırının Ukrayna ve Rusya’da başlatılan koordine bir saldırı olduğunu işaret etmişti. Nasıl başladığını ya da diğer ülkelere nasıl yayıldığı henüz belli değil.

Rusya’nın en büyük petrol üreticisi olan Rosneft, Salı günü sunucularına büyük ölçekli bir siber saldırı düzenlediğini ve komşu Ukrayna’daki havalananının, bazı bankaların bilgisayar sistemlerini etkilediğini söyledi. Dünyanın en büyük reklam ajansı İngiltere’nin WPP şirketi, siber saldırıya maruz kaldıklarını belirtti.

Bitdefender’daki üst düzey bir e-tehdit analisti olan Bogdan Botezatu’ya göre, mevcut fidye kimliği GoldenEye olarak biliniyor. Kötü amaçlı yazılımın kurbanlarından, sabit sürücüleri şifrelendikten sonra bilgisayarlarını çökertip 300 dolarlık fidye ödemeleri isteniyor. Parayı ödemek konusunda uyarıda bulunan Bay Botezatu, Salı gecesi malware operatörlerinin yaklaşık beş saat içinde dijital para birimi cinsinden neredeyse 7.000 dolara yakın toplam 27 ödeme aldığını söyledi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.