arama

Emojiler Nasıl Oldu da Modern Dünyanın Sembolü Oldu?

Modern Dünyanın Sembolü Emojiler
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • maksoy maksoy
 • 1 Star
  Loading...

Emojiler, karşımızda ki kişiyle mesajlaşırken ona duygularımızı yazı yazmadan ifade edebilmemizi sağlar. Günümüzde çok sık kullanılmaya başlandığı da bir gerçek. Artık her yerde emojileri görebiliyoruz. Peki bundan sonra ne olacak?

Emojiler artık modern hayatımızın kaçınılmaz bir parçası. Britanya Üniversitesi 2015 yılında dünyanın en hızlı şekilde büyüyen diline “emoji” adını verdi. Sarı suratların yanında ayrıca diğer dijital ikonlar da günümüzde oldukça rağbet görüyor. Bunlar çoğumuzun da bildiği gibi “çıkartmalar” ve “GIF”ler. Bu dijital ikonlar artık her gün kullandığımız dijital iletişimin yanı sıra milyon dolarlık işler anlamına da geliyor.

İngilizce “emoticons”, yani ifadeler kelimesinden türetilen emojiler başlangıçta noktalama işaretleriyle yapılmış. “Emojitracker” adlı site hacker Mathew Rothenberg tarafından gerçek zamanda ne kadar emoji kullanıldığını tespit etmek için kuruldu. 2013 yılının Aralık ayından günümüze kadar Twitter’da neredeyse 18.5 milyar adet emoji kullanıldı. Halen daha da kullanılmaya devam ediliyor ve bu sayı günden güne artışını sürdürüyor. Günümüzde emoji standartlarına gelen her güncelleme ile birlikte emojilerdeki çeşitlilik artıyor.

İlk emojileri kim tasarladı?

Tarihteki ilk emojiler, Shigetaka Kurita tarafından tasarlandı. 1990’ların sonuna doğru ortaya çıkan Japon Telefon Şirketi NTT DoCoMo emojileri kendi ürünlerinden olan el cihazına ekleyerek( o tarihlerde siyah ve beyaz ekranları vardı) müşterilerinin beğenisine sundu. Hızlı geçen neredeyse 20 yılın ardından tam tamına 176 orijinal ikon MoMa adlı Japon şirketinin kalıcı koleksiyonunda bulunuyor.

etiketlerETİKETLER

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor