arama

Epic Games, 2 Milly’nin dansını bir Fortnite emoteuna dönüştürmek için dava açılıyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • maksoy maksoy
  • 1 Star
    Loading...

Telif hakkı ve dans hareketleri etrafında tartışmalar daha karmaşık hale geliyor

Fortnite yaratıcısı Epic Games, oyun geliştiricisinin “Milly Rock” dans hamlesini, oyun içi oyuncuların gerçek para harcadıktan sonra kazanabileceği bir oyun haline getirerek hak iddia ettiğini iddia eden hip-hop sanatçısı 2 Milly’den bir dava ile karşı karşıya Var iety’den bir rapor Dava Çarşamba günü Kaliforniya bölge mahkemesinde dosyalandı.

Dava, yaygın oyun endüstrisi pratiğine karşı, dans hareketleri ve memeler gibi pop kültürüne başvurma ve satış için sanal ürünlere dönüştürmenin ilk resmi yasal mücadelesini işaret ediyor. Her ne kadar diğer geliştiriciler bunu geçmişte yapsalar da – World of Warcraft ve Overwatch ve Bungie ile birlikte Destiny serisiyle birlikte Blizzard dahil  Epic, şu anda hala en popüler oyun olan ve sektördeki en kazançlı oyunlardan biri olan Fortnite’i canlandırıyor . Bu anlaşılır bir şekilde kafasına daha büyük bir hedef koyar. (“Milly Rock” dansı da NBA 2K18’de ortaya çıktı .)

Temmuz 2018’de, Epic, aynı adı taşıyan sanatçının 2014 videosunda öne çıkan “Milly Rock” a dayanan “Swipe It” adlı bir emote ekledi.

 

“Bu, Epic Games’in Afrikalı-Amerikalı yeteneklerin benzerliğini ilk kez kötüye kullandığı ilk zaman değil. Müşterimiz Lenwood ‘Skip’ Hamilton, “Gears of War” video oyun serisinde popüler ‘Cole Train’ karakterindeki benzerliğini kullanmak için Epic’e karşı benzer iddialar peşinde koşuyor, ”diyor David L. Hecht, 2 Milly, Pierce Bainbridge, bir açıklamada söyledi. “Epic’in kendisine ait olmayan şeyleri almaya devam etmesi mümkün değil.”

Fortnite, tüm platformlarda 200 milyondan fazla kayıtlı oyuncuya sahiptir ve ayda yüz milyonlarca dolar üretir. Önde düz bir ücret karşılığında satılan oyunlardan farklı olarak, Fortnite , paranın çoğunu kostümler ve dans duyguları gibi kozmetik ürünlerle birleştirenücretsiz bir başlıktır. 

“Swipe It” emote’a ek olarak, Epic, Snoop Dog’un “Drop It Like Hot” şarkısının korosundan tekerlek döndürme hareketi de dahil olmak üzere, ünlü dans dansları ve ünlü müzik videolarının diğer ünlü hareketlerini içeriyordu. Fortnite’de “Tidy” ve BlocBoy JB’nin “Shoot” adlı eseri ( Fortnite’de “Hype” olarak adlandırılır ).

2 Milly’nin dava açma kararı, Rapçi Şans dahil olmak üzere, dans ve hip-hop topluluklarındaki önemli seslerden sonra, Epic’in iznini almadan siyah içerik oluşturucuların çalışmalarından etkin bir şekilde para kazanma endişesini dile getirdi.

Bir dans hareketinin telif hakkı olup olmadığı büyük ölçüde yerleşik bir meseledir; Yapamadıkları gibi, dansçıların yaratıcı ifadesini büyük ölçüde engelleyemezler. Roman, fotoğraf ve filmlerin aksine, bir dans hareketi kopyalayan neredeyse herkes tarafından yapılır ve popüler hamle çoğu zaman daha büyük, sözde koreografi çalışmaları, yapı taşları haline edilebilir olan olarak, telif hakkı ile korunan bu mükemmel özetlenen İçeriden görüntü bozulması .

Başka bir deyişle, dans adımları kelimeler ya da renkler gibidir. Tek bir telif hakkına sahip olamazsınız, hatta birkaçının birleşimi (hatta sloganları markalaştırabiliyor olsanız bile), ancak aslında telif hakkı, bir baleye sahip olabilirsiniz.

Ancak, Epic kendisini popüler bir dans hareketine nasıl götürdüğünden ve onu oyuna sokmasından dolayı, kendisini bilinmeyen yasal bölgede bulabilir. Tarafından işaret edildiği gibi New York Magazine ‘in Bryan Feldman o Epic’in yaratıcı süreç, bunlar oyun emotes için kullanmak animasyonlar oluşturmak için telif hakkı olan müzik videolarını kullanmanın özellikle hareket üzerinde durulacak gibi, 2 Milly’in dava görünüyor.

Epic’in duygu yaratma sürecinin izlemeye dönüştüğü ortaya çıkarsa, ihlalin gerçekleşip gerçekleşmediğini belirlemek yasal olarak zor olabilir. Telif hakkı alınmış bir resmin üzerinde izleme yapmak, yaptığınız her şey kendi kişisel gelişiminiz için pratik yapmadıkça, kabul edilebilir bir uygulama değildir.

“Kaynak görüntülerini tam olarak kopyalamak muhtemelen yasal değildir. (Örneğin, herhangi bir değişiklik yapmadan fotoğrafın fotogerçekçi bir çizimini yapmak.) ” Diye yazıyor. Kiff Stahle , blogu sanatçının JD’sini yöneten bir fotoğrafçı ve avukat yazıyor . “Bu, kötüye kullanım olacaktır. Ticari olmayan kullanım için olsa bile adil bir kullanım değildir, çünkü dönüşüm yoktur ve fotoğrafçının fotoğrafını bu amaç için lisanslama olasılığını ortadan kaldırırsınız. ”

Epic’in animasyon sürecinin bir görüntünün izlenmesi için yasal olarak adil olup olmadığı, özellikle de bir videonun tek tek kareleri kullanılıyorsa açık bir sorudur. Ayrıca Epic’in, hareket yakalama takımları giyen profesyonel dansçıları kullanarak bazı duygularını yaratma olasılığı da vardır.

Bu, Epic’in 2 Milly’nin ve onun plak şirketinin fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiğini söyleyen herhangi bir yasal argümanı ortaya koyacaktır. Ne olursa olsun, bu dava, telif hakkı yasasının görece yeni ve öngörülemeyen bir dijital yaratım biçimine nasıl davrandığı konusunda büyüleyici ve potansiyel olarak belirleyici bir deney olacaktır.

etiketlerETİKETLER