arama

Eski kara delik çarpması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • maksoy maksoy
  • 1 Star
    Loading...

Araştırmacılar şimdiye kadar gözlemlenen en büyük, uzak karadelik çarpışmasının keşfini açıkladı. Heyecan verici, büyük kozmik çöküş yalnız değildi. Diğer üç kara delik çarpışmasının keşfi aynı zamanda açıklandı ve bu inanılmaz yoğun alanların toplam gözlemlenen toplam sayısını 10’a çıkardı.

Keşifler, araştırmacıların, yerçekimsel dalgalarla ilgili en yeni araştırmalardan bahsetmek için toplandığı Maryland’deki bilimsel bir toplantıda hafta sonu duyuruldu . Yerçekimi dalgaları, genellikle birbirinin etrafında dönen iki nesnenin neden olduğu uzay-zamanındaki dalgalardır . En güçlü yerçekimsel dalgalar , kara deliklerin çarpışmasından veya nötron yıldızları denen çok yoğun nesnelerden gelir.

Küçük ve güçlü yerçekimsel dalga yapımcıları kataloğuna yapılan son dört ekleme, Temmuz ve Ağustos 2017 arasında gözlemlendi. Bunlardan ilki 29 Temmuz’da tespit edilen ilk, kaydedilen en büyük ve en uzak mesafeydi. Dünyadan beş milyar ışıkyılı uzaklıkta olan iki kara delik, Güneş’in 80 katı kadar büyük bir kara deliği yarattı. Yerçekimi dalgaları ışık hızında ilerler , bu yüzden bu devasa çarpışma 5 milyar yıl önce , Güneş Sistemimizden bile yüz milyonlarca yıl önce gerçekleşti. İkisinin kombinasyonu o kadar güçlüydü ki, beş Güneş kütlesinin eşdeğeri yerçekimi dalgalarına dönüştü – 29 Temmuz’da Dünya’ya ulaşan dalgalar.

Albert Einstein’ın da dahil olduğu bilim adamları, ilk olarak 1900’lerin başında yerçekimi dalgaları fikrini önermişlerdi , ancak araştırmacılar 2015 yılına kadar onları tespit edemedi . Araştırmacılar yerçekimsel dalgaları tespit etmek için büyük gözlemevleri kullanmak zorundalar ve şu anda Dünya’daki bu dedektörlerden sadece birkaçı var. En son keşifler Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iki dedektör tarafından yapıldı , LIGO (Lazer İnterferometre Yerçekimi-Dalga Gözlemevi) ve Avrupa’da biri Başak olarak biliniyordu . Şimdi bu dört çarpışmayı öğreniyoruz çünkü yakın zamana kadar dedektörler tarafından toplanan verilere gömüldü. Araştırmacılar, sinyalleri sıralayarak ve yeniden analiz ederek buldular.Araştırmacıların son gözlem sırasında topladıkları tüm gözlemler.

LIGO ve Başak, geçtiğimiz Ekim ayında açıklanmış olan çarpışan nötron yıldızlarının gözlemlenmesi de dahil olmak üzere Ağustos 2017’de Başak’ın internete girmesinden bu yana birkaç büyük keşifte rol aldı . “Sadece bir yıl içinde, birlikte çalışma LIGO ve BAŞAK dramatik gelişmiş yerçekimsel dalga bilimi var ve keşif oranı en muhteşem bulgular henüz geliyor önerdiğini” Denise Caldwell, Fizik Ulusal Bilim Vakfı Bölümü müdürü de bir açıklama .

EN MUHTEŞEM BULGULAR HENÜZ GELMEDİ

LIGO ve Başak Ağustos 2017’den beri herhangi bir gözlem yapmamışlardır. Arıza durumunda araştırmacılar ve mühendisler, bir sonraki gözlem turuna hazırlanırken dedektörleri koruyarak ve geliştirerek meşgul olmuştur. LIGO’nun üçüncü gözlemleme çalışmasının 2019’un başında yapılması planlanıyor ve yeni güncellenen enstrümanlarla birlikte Başak’ın tekrar eğlenceye katılması bekleniyor.

Astrofizikçiler bir sonraki gözlem sırasında çok daha fazla çarpışma bulmayı bekliyorlar, ancak önümüzdeki birkaç on yıl içinde yeni ekipman almak için sabırsızlanıyorlar. Avrupa Uzay Ajansı ve NASA , Laser Interferometer Uzay Anteni (LISA) adı verilen uzay tabanlı bir gözlem merkezinde birlikte çalışıyor . LISA, milyonlarca kilometre mesafede bulunan üç uzay aracından oluşur. Uzaydaki büyüklüğü ve konumu, Dünya tabanlı dedektörlerin yapamayacağı yerçekimsel dalgaları algılayabileceği anlamına gelir. Bu yaz, Çin ayrıca iki uzay tabanlı yerçekimsel dalga dedektörü inşa etmeyi planladığını açıkladı .

Tüm bu faaliyetler, bu son tespitlerin sadece başlangıç ​​olduğu anlamına gelir. LISA, 2030’lara kadar lansman yapılmayacak, ancak araştırmacılar yeni nesil dedektörleri bekliyorlar. The Conversation’daki son keşifler hakkında yazan Avustralyalı fizikçi David Blair, “Planlanan yeni dedektörlerle 10 kat daha fazla duyarlılık bekliyoruz. Sonra her beş dakikada bir yeni sinyalleri algılamayı bekliyoruz. ”

etiketlerETİKETLER