arama

Essential Phone Beklendiği Kadar İlgi Göremedi

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Seyfullah Karan
 • 1 Star
  Loading...

Ülkemizde adı sanı pek duyulmamış olsa da Essential Phone markasına yurtdışındaki akıllı telefon kullanıcıları ve teknoloji sitelerinin müdavimleri pek bir aşina. Android projesinin kurucuları arasında yer alan Andy Rubin’in sahibi olduğu Essential firması tarafından geliştirilen bu telefon, yenilikçi özellikleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Ancak projenin arkasındaki isme bakıldığında çok fazla satılması beklenen telefon, ne yazık ki tam bir hayal kırıklığı oldu…

Sadece 5 bin tane satabildi!

Gelişmiş özellikleri, yenilikçi tasarımı ve şıklığıyla yüksek satış rakamlarına ulaşmayı hedefleyen telefon tam bir fiyasko çıktı. BayStreet Research isimli araştırma firmasının elde ettiği verilere göre Essential Phone bugüne kadar yalnızca 5 bin adet telefon satmayı başarabildi.

Apple ve Samsung gibi firmalarla kıyaslandığında neredeyse hiç satmayan telefon, geliştiricilerine muhtemelen büyük bir hayal kırıklığı yaşatmıştır. Ancak bu durumu tevil edebilmek de mümkün. Neticede Essential markası henüz piyasaya yeni girmiş durumda ve müşterilerin rüşdünü ispat edip kanıtlamamış bir markaya mesafeli yaklaşması da anlaşılabilir bir durum.

Peki neden böyle oldu?

Şık tasarımı ve gelişmiş özelliklerine karşı Essential Phone’un neden bu kadar düşük satış rakamlarıyla karşılaştığını sorgulayan uzmanlar, 4 GB RAM ve 128 GB ROM gibi özelliklerine rağmen telefonun satamamasını marka bilinirliğinin henüz çok düşük olmasına bağlıyor. İlerleyen günlerde Essential’in daha fazla tanınmasıyla birlikte OnePlus gibi butik bir marka haline dönüşmeyi başarması bekleniyor.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor