arama

Facebook, kullanıcıların özel mesajlarına Spotify ve Netflix erişimi verdi

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • maksoy maksoy
 • 1 Star
  Loading...

Ne yapmaya New York Times Facebook’un geniş veri paylaşımı anlaşmaları hakkında ‘son hikaye ? Şirketin ortaklıklarını anlatan iç belgelere dayanan hikaye, Apple, Amazon, Microsoft, Spotify ve Netflix gibi şirketler ile iş ortaklarının daha önce açıklanmayan yönlerini anlatıyor. Bazı durumlarda, şirketlerin kesildikten sonra veri yıllarına erişimi vardı.

Hikayenin gazetecilere Gabriel JX Dance, Michael LaForgia ve Nicholas Confessore tarafından nasıl çizildiği şöyle:

Facebook ve şirket ortaklarının yaklaşık 50 eski çalışanı ile yapılan röportajların yanı sıra dokümanlar, Facebook’un bazı şirketlerin bu korumalara rağmen verilere erişmesine izin verdiğini ortaya koyuyor. Ayrıca, Facebook’un, sosyal ağın açık bir şekilde izin almadan kullanıcı verisini paylaşmasını engelleyen Federal Ticaret Komisyonu ile yapılan 2011 rıza anlaşması hakkında bir açıklama yapıp yapmadıklarına dair sorular soruyorlar.

Tümünde, belgelerde açıklanan anlaşmalar 150’den fazla şirkete fayda sağladı – bunların çoğu, çevrimiçi perakendeciler ve eğlence siteleri, aynı zamanda otomobil üreticileri ve medya kuruluşları da dahil olmak üzere, teknoloji şirketleri. Kayıtlar, başvuruları ayda yüz milyonlarca insanın verilerini araştırdı. 2010 yılına kadarki en eski olan anlaşmalar 2017’de aktif oldu. Bazıları bu yıl hala yürürlükte.

Hem daha erken bu yıl raporlama üzerine inşa hikaye Times ve Wall Street Journal , kullanıcıların olası habersiz olan bazıları veri paylaşımı ortaklıklar, çeşitli açıklar. İçerirler:

 • Kullanıcıların Facebook bağlantılarına ve takvim kayıtlarına Apple erişimini, veri paylaşımını devre dışı bırakmış olsalar bile, hala var olan bir ortaklığın parçası olarak vermek. Apple, Times’a , özel erişimi olduğunu bilmediğini ve açıklanan verilerin kullanıcının cihazından asla ayrılmayacağını söyledi.
 • Şu anda sarılıyor olan bir ortaklıkta Amazon’a kullanıcı adlarını ve iletişim bilgilerini vermek. Amazon, verileri “uygun bir şekilde” kullandığını söylemekten başka nasıl kullandığını tartışmayacaktı. Twitter’da Gizmodo’nun Keşmir Tepesi, Amazon’un verileri sahtekarlıkla mücadele için kullandığını tahmin etti .
 • Bing, Microsoft arama motoru, bir kullanıcının arkadaşlarının isimlerini ve diğer profil bilgilerini görmek için erişim vermek. Microsoft bu yana verileri sildiğini söyledi. Facebook, yalnızca “herkese açık” olarak ayarlanmış kullanıcı verilerinin Microsoft’a erişebileceğini söylüyor.
 • Spotify, Netflix ve Kanada Kraliyet Bankası’nın kullanıcıların özel Facebook mesajlarını okuma yeteneği.

Times hikayesinde anlatılan erişim, üç tür Facebook ortaklığına düşüyor. Birincisi, Facebook’un “entegrasyon” dediği şeydir ve Facebook’un BlackBerry gibi OEM’ler için oluşturduğu özel yapım uygulamaları ifade eder. 

Telefon işletim sistemlerine entegre olduklarından, OEM’lerle geniş bir veri alışverişi yapılmasını gerektirir. Bu sene çok dikkat çektiler, ancak çoğu kullanıcının bu verilerde kişisel verilerin telefon üreticisi ile değiştirildiğini varsaydığını düşünüyorum.

Bing anlaşması tarafından temsil edilen ikinci ortaklık türü, “ anında kişiselleştirme ” olarak adlandırılan artık geçersiz bir programın parçasıdır . Bu özellik, 2010 yılında başlatılan her Facebook kullanıcısını varsayılan olarak seçmiştir. 

Tüm iş ortaklarının, sizin hakkınızda bildikleri her şeyi kullanarak ve paylaşmaya hazır olduklarını kullanarak kendi hizmetlerini kişiselleştirmelerini sağladı. Örneğin, Yelp, Facebook arkadaşlarının siteyi ziyaret ettiğinde hangi siteyi kullandığını gösterir.

Program başladığında önemli eleştiriler yaptı ve sonunda 2014’te öldürüldü. Ancak Times’agöre Bing 2017 yılına kadar verilere erişmeye devam etti ve diğer iki şirket bu yaz hala erişime sahip oldu. Bir yandan, bu herkesin genel verileriydi – arkadaşların isimleri, memleketleri ve herkese gösterdikleri diğer her şey. 

Öte yandan, Facebook’un veri erişimini kapatmadaki başarısızlığı , Cambridge Analytica veri gizliliği skandalıyla ortaya çıkan başarısızlığı hatırlatıyor : Bir şirket, etkilemek amacıyla kullandığı bir grup kullanıcı verisinin silinmiş olduğunu söyledi. 2016 cumhurbaşkanlığı seçimleri.

Son ortaklıklar, Facebook’un yıllar boyunca yaptığı bir kerelik anlaşmalardır. Bunların en korkunç seslendirilmesi, Facebook’un Spotify, Netflix ve Kanada Kraliyet Bankası gibi şirketlerle yaptığı ve iş ortaklarının kullanıcıların Facebook mesajlarına okuma ve yazma erişimi sağladığı bir anlaşma oldu.

 Bu, bir mesajlaşma platformu oluşturmak için erken bir (Messenger öncesi) çabanın bir parçası olarak 2010 yılında başlatılan geniş kapsamlı bir API’nın sonucuydu. Spotify davasında, örneğin arkadaşlarınıza şarkı göndermek için şirket sohbet pencerenize bağlandı. Bir haydut çalışanın, birinin mesajlarında fesat karıştırması mümkün görünüyor, ancak Times’ın hikayesi hiçbir örnek içermiyor.

Times’ın öyküsünde, Yahoo ve Rus arama şirketi Yandex’in her ikisi de, kesildikten sonra kullanıcı verilerine erişebildikleri raporları da dahil olmak üzere , başka endişe verici ayrıntılar da var. Toplu olarak, son Facebook duyurularında, özellikle de ana pazarlama sorumlusu Carolyn Everson’ın geçtiğimiz haftaki gizliliğin “ şirketimizin temelini oluşturduğu ” ifadesiyle karşı karşıya kalan veri güvenliğine yönelik bir kayıtsızlıktan söz ediyorlar .

Aynı gün, kullanıcıların New York City’deki Bryant Park’ta pop-up bir kiosk açtıkları ve kullanıcıların verilerinin platformda nasıl kullanıldığı hakkında sorular sorabildiği aynı gün.

Muhtemelen, geçtiğimiz on yılda Facebook ile veri ortaklığı yapan 150 şirketin listesine girip girmediklerini sormak için daha fazla soruları olacaktı.

Times’ın raporuna yanıt olarak, şirket, kullanıcı güvenini yeniden kazanmak için daha fazla çalışmanın olduğunu kabul etti. Ayrıca, diğer sitelerde ve hizmetlerde daha kişiselleştirilmiş deneyimler oluşturma becerisi de dahil olmak üzere, veri paylaşımının bazı faydalarını vurguladı.

Facebook’taki gizlilik ve kamu politikası direktörü Steve Satterfield, “Facebook’un ortakları, insanların gizlilik ayarlarını göz ardı etmemekte ve bunu yapmaları gerektiğini söylemek yanlış” dedi. “Yıllar geçtikçe, diğer şirketler ile ortaklık kurduk, böylece insanlar Facebook’u kendimizi desteklemediğimiz cihazlarda ve platformlarda kullanabiliyorlar. 

Facebook’tan bağımsız deneyimler sunan bir oyun, akışlı müzik servisi veya başka bir üçüncü taraf uygulamasından farklı olarak , bu ortaklar yalnızca belirli Facebook özelliklerini sunabilir ve bilgileri bağımsız amaçlar için kullanamazlar. ”

Şirket ayrıca hikayeye daha ayrıntılı olarak yanıt veren bir blog yayını yayınladı .

Netflix The Verge’a şunları söyledi :

“Yıllar geçtikçe Netflix’i daha sosyal hale getirmenin çeşitli yollarını denedik. Bunun bir örneği, 2014’te üyelerin TV şovlarını ve filmlerini Facebook arkadaşlarına Messenger ya da Netflix üzerinden tavsiye etmelerini sağlayan bir özellikti. Bu kadar popüler olmamıştı, bu yüzden 2015’te bu özelliği kapattık. Hiç bir zaman insanların Facebook’taki özel mesajlarına erişemedik ya da bunu yapabilmeyi istedik. ”

Times’ın hikâyesindeki iddiaları kronolojik olarak, entegrasyon anlaşmalarıyla başlayarak, tek seferlik anlaşmalar ile devam ederek ve anlık kişiselleştirme ile sona erdiğini görmeyi faydalı buluyorum . Bunu yapın ve bir şirketin başındaki bir başarıdan sonra, bir grup şirket ile geniş veri paylaşımı anlaşmaları yaparak, OEM’leri daha da geliştirerek, daha sık ve daha fazla vermeyi sürdüren bir şirketin hikayesini okuyun. kullanıcılara az açıklama ile. 

“Anında kişiselleştirme” geldiğinde, çokça paniğe kapılmıştı ve Facebook’un bu beklentileriyle asla karşılaşmadılar. Kısa bir süre sonra, Facebook, Cambridge Analytica’ya karşı harekete geçecek ve bir kez daha kendi API’sine anlamlı sınırlamalar getirmeye başlayacaktı.

Sonra temelde üç yıl boyunca hiçbir şey olmadı!

Her ne oluyorsa, oluyor … şimdi. It has been Facebook’un tarihindeki en büyük veri ihlali beri sadece iki ay . Facebook son kez önemli bir veri sızıntısı duyurduğundan beri sadece beş gün oldu . Bu bülteni yazmanın kalan yılını alacağımı söylememden sadece iki gün geçti.

Önümüzdeki günlerde bu hikayeyi düşündüğümüzde çiğnememiz gereken iki şey var. Bir, artık Facebook ile bir veri ortaklığı anlaşmaları yapan şirketler için itibar riskleri oluşturabilir. Raporda adı geçen her şirket, Times’ın bulguları için hesaba katılacak ve hissedarlar, milletvekilleri ve muhabirler sormaya başladıklarında iyi ve kapsamlı cevaplara sahip olacaklar.

İkisi de, Facebook’un verilerinin sattığı yanlış nosyona ne kadar oksijen verdiğimiz şaşırtıcı – gerçek hikaye verdikleri veriyse.