arama

Facebook Messenger’da Şifreli Mesajlaşma Nasıl Kullanılır?

Şifreli Mesajlaşma,Facebook Messenger Şifreli Mesajlaşma,Facebook Messenger
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • maksoy maksoy
 • 1 Star
  Loading...

Pek çoğumuzun hayatlarında önemli bir yere sahip sosyal medya platformlarından bir tanesi olan Facebook’un güncellemeleriyle gelen özelliklere sürekli bir yenisi eklenmektedir. Son zamanlarda pek çok özellik geliştirerek karşımıza çıkan Facebook’a yeni eklenen bir özellik de şifreli mesajlaşma özelliğidir.

Facebook‘un bir süredir üstünde çalıştığı şifreli mesajlaşma özelliği bütün kullanıcıların kullanımına sunulmuştur. Facebook Messenger uygulamasında yapılan konuşmaların yalnızca konuşmayı gerçekleştiren kullanıcılar tarafından görülebilmesini sağlayan bu özellik, Facebook’un açıklamasına göre bu konuşmaların Facebook çalışanları ve istihbarat kurumlarının dahi görüntülemesine engel olabilmektedir.

Şifreli Yeni Bir Konuşma Başlatmak

Eğer yeni şifreli olan bir konuşma başlatmayı isterseniz, bunu 3 adımda yapabilmeniz mümkün oluyor. Öncelikle Facebook Messenger uygulamasına girerek sağ kısımda yer alan ‘Yeni Konuşma Başlat’ seçeneğine tıkamalısınız. Daha sonra sağ üst köşede yer alan ‘Gizli Konuşma’ kilit simgesini aktif hale getirmelisiniz. Son adımda ise seçtiğiniz kişiyle yeni bir konuşma başlatmalısınız. Böylelikle başlatılan konuşmadaki bütün mesajlar şifreli mesajlaşma özelliğiyle korunuyor olacaktır.

Var Olan Bir Konuşmayı Şifreli Yapmak

Eğer var olan bir konuşmanızı şifrelemek istiyorsanız da bu özellik bunu yapmanıza da olanak tanımaktadır. Öncelikle Facebook Messenger uygulamasında şifrelemeyi istediğiniz konuşmaya girin ve sağ üst köşedeki ‘Detaylar’ seçeneğine tıklayın. Açılan ekranda ‘Gizli Konuşma’ seçeneğine tıklayın. Karşınıza ‘Gizli Konuşmaları Aç? Mesajları alıp gönderebilmek için kullanacağın tek cihaz bu olacak’ şeklinde bir uyarı mesajı gelecektir. ‘Aç’ seçeneğine tıklayarak gizli mesajlaşma özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.

Bütün adımları uygulamanızın ardından yapacağınız konuşmalar tamamen şifrelenmiş olacaktır. Facebook’un açıkladığı gibi bu mesajlara ulaşılıp ulaşılamadığını bilemeyiz fakat Facebook Messenger’da yer alan bu şifreleme özelliğinin, pek çok mesajlaşma platformundan kullanılmakta olan Signal adlı şifreleme sistemi tarafından sağlandığı bilinmektedir.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor