arama

Facebook, ‘sansasyonel ve provokatif’ içeriğin erişimini azaltacaktır.

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Nazlı Şen Nazlı Şen
  • 1 Star
    Loading...

Facebook bir kez daha Haber Akışı’ndan haberlerin nasıl yayıldığını, bu kez “sansasyonel ve kışkırtıcı” mesajların yayınlanacağını belirtti. Hedef sadece tıklamayı azaltmak değil, yanlış bilgilendirmek ve sorunlu mesajlar vermek zorunda değil. t siteye tamamen yasak getiriyor.

Gelen bir blog yayınında , Facebook CEO’su Mark Zuckerberg insanlar doğal sansasyonel içerikle daha fazla meşgul olduğunu yazıyor. Bu içeriğin katılımı, bunun yasaklanması gerektiği kadar sorunlu hale gelmeye yaklaştıkça arttığını söylüyor.

SALDIRGAN KONUŞMA GİBİ “SINIR ÇİZGİSİ İÇERİĞİ” DAHA AZ DAĞITIM GÖRECEK

Bu yüzden yasaklananların çizgisini taşımak yerine, Facebook dağıtım algoritmalarını değiştirecek. Facebook’un AI’sının gereksiz kışkırtıcı olarak algıladığı mesajlar, daha az ve daha az dağıtılacak ve katılımda ani bir artış görmelerini engelleyecek.

Zuckerberg, insanların bu tür içerikleri ilk etapta oluşturmaları ve göndermeleri konusunda cesaret edeceğine inanıyor ve sonuçta kullanıcılar için daha iyi bir deneyime ve daha az kutuplaşmaya yol açıyor.

Facebook burada hangi hikayelerin etkileneceğini tanımlamak için “sınır içeriği” terimini kullanır. Blog yazısı iki örnek veriyor: “çıplaklık sırasına yakın fotoğraflar, giyim eşyası veya cinsel açıdan müstehcen konumlar gibi” ve “nefret söylemi tanımımıza girmeyen ama yine de saldırgan olan mesajlar.” Zuckerberg sadece açıkça şunu söylüyor: Algoritma, çıplaklık söz konusu olduğunda ayarlandı, ancak bunun anlamı, haber hikayeleri ve daha fazlası için geçerli olmasıdır.

Bu değişikliklerin bir sonucu olarak, “bölücü gruplar ve sayfalar” da daha az sıklıkla kullanıcılara önerilecektir.

Zuckerberg, “Sistemlerimizdeki bu temel teşvikler üzerindeki bu çabaların şirket genelinde yaptığımız en önemli çalışmalardan biri olduğuna inanıyorum” diyor.

etiketlerETİKETLER