arama

Facebook’tan İkinci Skandal

facebook cambridge analytica
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Oguzhan
 • 1 Star
  Loading...

                Facebook yine veri toplamak istedi, bu sefer süreç askıya alındı.

Sosyal medya devinin Cambridge Analytica’ya kullanıcı verilerini satmasının üzerinden çok fazla zaman geçmedi ki bir olay daha patlak vermesin. Ayrıca şirketin Cambridge Analytic’a veri satışının ortaya çıkması Facebook’a pahalıya mal oldu.Facebook ve kendisine dahil olan yan şirketler borsada yüzde otuzdan fazla değer kaybetti.

Facebook’un aslında daha önceden hazırlamış olduğu kullanıcı verilerini ihlal edecek olan ikinci bir projesi daha ortaya çıktı. Bu projeye göre şirket, hastalık sürecinde olan kullanıcıların sosyal medyayı ne oranda kullandığını ölçmek istiyordu.Bu plan dahilinde şirket Amerika’da bulunan büyük hastaneler ile iletişime geçip buradan kullanıcıların sadece yaşları , medeni durumları, evlilerse ve çocukları varsa çocuk sayılarının bilgilerini alacaktı. Bu arada bu verileri alınacak kişilerden izin dahi alınması planlanmıyordu. Bu kapsamda facebook bu aldığı veriler ile veri tabanlarında aynı özelliklere sahip kişiler ile eşleştirme yapacak ve bu eşleştirme sonucunda da kişilerin sosyal medyayı kullanma oranlarını ölçecekti. İşin sadece gözüken kısmında bu plan yatıyor arka planında daha fazla detay var mı bilinmez ama, bu planı da geri çekti.

facebook cambridge analytica

facebook cambridge analytica

Şirketten yapılan açıklamalara göre bu bilgilerin alınmadığını, herhangi bir işleme tabi tutulmadığını söyleniliyor. Bu planın geri çekilmesinde ki temel neden ise Cambridge Analytica skandalı. Ayrıca Facebook’ta hesaplarının kapatan kişi sayısı günden güne artıyor ve şirket değer kaybetmeye devam ediyor.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor