arama

Facebook, Tık Tuzağı Haber Başlıklarına Göz Yummayacak

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

“Öyle bir şey yaptı ki, görenler gözlerine inanamadı”

“Ünlü oyuncu veryansın etti: Bunlar vatan haini!”

“Kırmızı halıda kimin ayağı takılıp yere düştü inanamayacaksınız”

Yukarıda zikredilen haber başlıklarına hemen her Facebook kullanıcısı illa ki aşinadır. Kullanıcıları tahrik etmek, merak duygularını kamçılayıp haberlere tıklattırmak için kullanılan bu türden başlıklar bir çok haber sitesi tarafından kullanılıyor. Facebook ve Twitter gibi mecralarda bu şekilde paylaşıldığından haberin başlığı haricinde spot veya giriş cümlesini göremeyen kullanıcılar doğrudan linke tıklayıp çoğu zaman bekledikleri haberle karşılaşmayıp “A, bu muymuş?” diyerek çıkış yapmak zorunda kalabiliyorlar. Hayli can sıkıcı olan bu duruma karşı Facebook, 2014’ün sonbaharından beri mücadele ediyor. Algoritmasını düzenli aralıklarla güncelleyen dev sosyal medya şirketi, şimdilerde bu tür spam içeriklere karşı daha radikal kararlar almaya hazırlanıyor.

Kullanıcıların Facebook’tan çıkış yapmasına yol açan bu tür başlıklara karşı geliştirilen yeni algoritmada belli başlı anahtar kelimeler otomatik olarak aranıyor ve başlıkta bu kelimelerin yer aldığı haber linkleri “spam” olarak işaretleniyor. Örnek vermek gerekirse “şok, olay, vahim iddia, gözlerinize inanamayacaksınız” gibi kelimelerin bulunduğu başlıkları Facebook’ta paylaşmak engellenecek. Spotta ve başlıkta kullanıcıyı bilgilendirici açıklamaların yer aldığı haberler daha da kıymetli olacak, haber akışında üst sıralarda yer alacak.

Facebook kullanıcılarının spam içeriklerle boşa vakit harcamaması ve Facebook’tan dışarıya çıkış yapmaması için yayına alınacak olan bu güncelleme, spam içerikle tık avcılığı yapan haber sitesi sahiplerinin canını sıkacağa benziyor.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
67 Bin Yıl Önce Yaşamış İnsan Türü Bulundu