arama

Facebook, yanlış bilgilendirme konusunda şeffaf olma girişiminde ‘Yanlış Haber Avı’ serisini tanıtıyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Nazlı Şen
  • 1 Star
    Loading...

Facebook ile yayılan haberler gibi maskelenen yanlışlar şirket için yeni geliştirilmiş bir sorun değil, yeni bir dizi de Facebook ekibinin ne yaptığına dair yeni bir seri açılıyor.

Facebook’un ürün müdürü Antonia Woodford, bugün “False News for Hunt” adlı blog gönderisini yayınladı. Bu makalede , yayınlanmadan önce sitede yayınlanan üç yanlış öyküyü inceledim. Öykülerden ikisi Facebook ve üçüncü taraf gerçek denetçileri tarafından yakalandı, ancak son hikaye tamamen gözden kaçırıldı. Dizinin amacı, özellikle de seçim dönemleri hakkında sürekli bir konuşma noktası olan sahte haberlerin ardından Facebook’ta hikayelerin nasıl dolaştığı konusunda kullanıcılarla daha şeffaf olmaktır.

Blog yayınındaki Woodford adreslerine ait her hikaye biraz farklıdır ve kötü oyuncuların yanlış paylaşımları yaymak için belirli paylaşım paylaşım yöntemlerini neden kullanacağını kabul eder. Örneğin, ilk hikaye, bir kadına tüküren bir başörtüsü takan bir adamın videosuydu. Video gerçek olmasına rağmen, bir AFP raporu yanıltıcı ekli başlık ile uyuşmadığını doğruladı . “Londra’da bir hastanede yoksul resepsiyonist karşısında Suudi tükürür, sonra diğer personele saldırır.” Bu gerçekleşmedi. Woodford’a göre, bu tür yanlış altyazılar da nefret dolu mesajlar yaymak için kullanılır.

“BU MESAJLAR GENELLİKLE YABANCI DÜŞMANI DUYGULARI BESLEMEK İÇİN KULLANILIYOR VE SIKLIKLA GÖÇMEN VE MÜLTECİLERE HEDEFLENİYOR.”

Woodford’un yazdığı son yazıda, “Bu mesajlar çoğunlukla yabancı düşmanı duyguları beslemek için kullanılıyor ve sıklıkla göçmenler ve mülteciler için hedefleniyor , çünkü Uluslararası Gerçek Denetleme Ağı – ortak olduğumuz üçüncü taraf gerçek denetleyicileri onaylayan birlik” diye açıklıyor.

Sadece bir hikayenin yanlış olduğu kanıtlandığı için, Facebook’un ekibi bunun tamamen paylaşılmasını engelliyor anlamına gelmez. Woodford, AFP raporunun dolaşan videonun gerçek olduğunu kanıtladıktan sonra, yazının kasıtlı olarak yanıltıcı ve yanlış olduğunu yazdığını, Facebook’un ekibinin “Haber Kaynağındaki dağıtımını azaltması” gerektiğini yazdı .

İkinci hikaye, benzer bir yanlış bilgi biçimine odaklandı. Brezilya siyasetçi Jair Bolsonaro’ya düzenlenen saldırıda, şüphelinin ana şüpheli olduğu iddia edilen bir adamın fotoğrafı yayıldı. Fotoğrafı çevreleyen hikaye , gerçek denetçi Aos Fatos sayesinde yanlış oldu ve Facebook, Haber Kaynağı’nda görüntüyü düşürmek için harekete geçti.

Her iki durumda da Woodford, Facebook’un tüm postayı kaldırıp kaldırmayacağını ele aldı.

“BU PARÇAYA KARŞI KOYMAMIZ ÇOK UZUN SÜRDÜ.”

Son hikaye çok daha az zararlı, ama yine de Facebook’ta yanlış bilginin nasıl yayılabileceğini gösteriyor. Yatakta altı gün geçirmek için 100.000 dolar harcayan NASA hakkında viral bir hikaye , 2017’de hızla dolaştırıldı. Facebook bunu yakalamadı. 2018 Temmuz’una kadar, Politifacın hikayeyi araştırıp ana iddianın yanlış olduğunu keşfetti. Woodford, Facebook’un hala sahte haberlerle nasıl mücadele edeceğini, üçüncü tarafların gerçek kontrollerini ve makine öğrenimi algoritmalarını, viral olmaya başlamadan önce hikayeleri tespit etmek veya büyük bir zarar vermek için nasıl birleştireceğini öğreniyor.

Woodford, “Bu durumda, uygulamaya koyduğumuz gelişmiş bir benzerlik tespit işlemi kullanarak aylardır Facebook’ta dolaşan bu eski makaleyi tespit edebildik” diye yazdı. “Bu parçaya karşı koymamız çok uzun sürdü, ve viral olmaya başlamadan önce, gelecekte bu tür hikayeleri yakalamak için yeni teknolojiler geliştirmeye devam ediyoruz.”

2018 ara sınavları hemen köşede ve Facebook’un sahte haberleri ve yayılmadan yayılmasını önleme yeteneği her zamankinden daha önemli hale gelecektir.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor