arama

Fiat Chrysler Hackerlara Para Ödeyecek

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

İtalya ve ABD ortaklığındaki Fiat Chrysler şirketi, beyaz şapkalı hackerların akıllı araba modellerinde kullanılan ürün ve bağlantı sistemlerindeki açıkları bildirmeleri için ödüllendirme programı başlattı.

FCA’nın (Fiat Chrysler Automobile) uzaktan bağlantılı çalışan arabalarını ve dış sistemlerini de kapsayan ödül programı, hackerların Jeep Cherokee’ye uzaktan bağlantı kurup ele geçirmeyi başarmasının ardından başlatıldı. Bu güvenlik açığından sebep 1.4 milyon aracı geri çağırmak zorunda kalan FCA, kaybettiği prestiji iyi niyetli hackerları ödüllendirerek açıklarını kapatarak telafi etmek istiyor.

Buna ek olarak Fiat Chrysler, son dönemde otonom (sürücüsüz) araçlara dair oldukça agresif bir ilgi gösteriyor. Geçtiğimiz yıl kendi kendine giden minivan aracı üretmek üzere Google’ın sürücüsüz araç projesiyle işbirliğine gittiğini açıklayan şirket, bu araçlarda kullanacağı yazılımların güvenliğini sağlamak için iyi niyetli hackerlara 150 dolardan bin 500 dolara kadar değişen ücretlerde ödeme yapacak. Google ve Facebook gibi birçok şirket güvenlik açıklarını kapatmak için bu tür uygulamalara başvurmaya devam ediyor.

FCA’nın ABD ekibi, Bugcrowd isimli platformla anlaşmaya giderek güvenlik testlerini aşmayı başarıp cihazlara sızabilen kullanıcılara ödeme yapacak. Bugcrowd’un sitesine halihazırda 28 bin kadar hackerin kayıtlı olduğu belirtiliyor.

Bugcrowd’dan hizmet alan bir diğer şirket ise ismini son dönemde sıklıkla duymaya başladığımız Tesla Motors. Sürücüsüz de gidebilen akıllı araba üreten şirket, 25 dolardan başlayıp 10 bin dolara kadar uzanan bir ücret bandında hackerlardan güvenlik açıklarını kendilerine bildirmelerini istiyor.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor