arama

Galaxy S8’de Exynos 8895 Kullanılabilir

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • editor editor
  • 1 Star
    Loading...

Samsung’un bir sonraki akıllı telefon modeli Galaxy S8’de üst düzey bir Exynos işlemci seti kullanacağı yönünde iddialar haber sitelerine konu olmaya devam ediyor. Hatırlanacağı üzere Galaxy S7’de Exynos 8890 işlemci seti kullanılıyordu. S8’de ise bu setin daha üst versiyonu olan Exynox 8895’in tercih edilmesi bekleniyor.

kullanmayı planladığı Mali-G71, Mali-T880 MP12 grafik işlemcisinden 1.8 kez daha hızlı çalışacak. Sammobile’in araştırmasına göre GFXBench programında yapılan test sonucu bu grafik işlemcisinin Snapdragon 380’dakinden daha fazla puan aldığı öğrenildi. Tüm bunlar Galaxy S8’de daha eğlenceli ve üst seviye oyun deneyimi yaşanacağı anlamına geliyor.

ARM’nin Mali GPU ailesinin son üyesi Mali-G71, şu ana kadarki en yüksek özelliklere sahip grafik işlemcisi olarak karşımıza çıkıyor. Mobil cihazlar için grafik deneyimini en üst seviyeye çıkarmak adına geliştirilen bu işlemci, yüzde 20 daha az enerji harcamasıyla da batarya dostu özelliğine sahip. Buna ek olarak Mali-T880 ile kıyaslandığında yüzde 20 daha az harici hafıza tüketimi yaptığını da not düşmek gerekir. Bu grafik işlemcisi Khronos OpenGL ES 3.2, 3.1/2.0/1.1, Vulkan 1.0 ve OpenCL 1.1/1.2/2.2 gibi yeni nesil API’leri de sorunsuz destekliyor.

Bu arada Samsung, geçtiğimiz günlerde şirketin gizli bilgilerini satmaya çalışan üst düzey bir yöneticisini polis tarafından gözaltına aldırdı. Başlatılan soruşturma neticesinde Samsung’un geliştirmeyi hedeflediği yeni işlemci ailesine ait bilgilerin satılmaya çalışıldığı öğrenildi.

Paylaşılan bilgilere bakılırsa Samsung akıllı telefonlar ilk kez 14nm’lik işlemci setini üreten firma olabilir. Bir sonraki Exynos işlemcinin hangi telefonda yer alacağına dair kesin bir bilgi olmasa da, Galaxy S8’de 10 nm’lik işlemci seti tercih edilebilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.