Gece Telefon Kullanan 2 Kadın Kör Oldu!

0
583

Günün büyük çoğunluğunu birlikte geçirdiğiniz akıllı telefonları gece kullanırken dikkatli olmakta fayda var. İngiltere’de yaşayan iki kadın, yorganın altında telefonlarını kullanırken kör oldular. Neyse ki bu körlük kalıcı değil, geçici. Doktorlar gece vakti telefon kullanmanın neden böylesine korkunç bir semptoma yol açtığını araştırıyor.

Geçici körlüğe yakalanan iki kadının da ortak bir noktası var: İkisi de yorganın altındayken telefona tek gözleriyle bakmışlar. Bir gözünü yastık kapatırken diğeriyle telefona bakan kadınların görüş kaybına uğramasına karşı doktorlar şu öneride bulunuyor: Gece telefon kullanırken iki gözünüzün de ekrana baktığından emin olun!

İki kadının yaşadığı ilginç olaya New England Journal of Medicine isimli dergide yayınlanan makalede yer verildi. Biri 22, diğeri de 40 yaşında olan kadınlar “geçici akıllı telefon körlüğü” isimli hastalığı aylarca çektiler. 15 dakikaya kadar varan süre boyunca görüş kaybı yaşayan kadınları türlü tetkik ve muayenelerden geçiren doktorlar bir türlü sorunun kaynağını bulamayınca hastalara “Körlüğe yakalandığınız anda ne yapıyordunuz?” diye sorunca tüm gerçekler ortaya çıktı.

Bir gözü aydınlık bir ekrana, diğeri ise karanlık bir yüzeye bakan iki kadının körlüğe yakalanması ise doktorlar tarafından şöyle açıklanıyor: Her iki göz aynı noktaya bakmadığı için birinin aydınlığa, diğerinin de karanlığa odaklanması bu hastalığa yol açıyor.

Neyse ki bu kadınların muzdarip olduğu geçici körlük hastalığı kolayca atlatılabiliyor. Bunun için akıllı telefonlara iki gözünüzle bakmak yeterli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here