arama

Bu Geçici Dövmeler, Bilgisayarınızı Kontrol Etmenizi Sağlıyor

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • editor
 • 1 Star
  Loading...

Massachusetts Institute of Technology (MIT) Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Cindy Hsin-Liu Kao, vücuda uygulanan geçici dövmelerle bilgisayar ve akıllı telefonlarla bağlantı kurup cihazları yönetebilmeyi başardı.

Bilindiği üzere son yıllarda giyilebilir teknolojiler bir hayli revaçta. Akıllı saatlerden tutun, sportif faaliyetlerin takibini sağlayan bilekliklere ve hatta yüzüklere kadar birçok akıllı cihaz geliştirilmeye devam ediliyor. Bugün haberini yapacağımız gelişme ise çok daha sıradışı ve şaşırtıcı. MIT Media Lab ve Microsoft Research işbirliğiyle geliştirilen DuoSkin isimli metalik geçici dövme; bilgisayar, akıllı telefon veya bağlayabileceğiniz başka herhangi bir cihazı kontrol edebilmenizi sağlıyor.

Geçici dövmelerde altın yaprağı ismi verilen malzeme kullanılmış. Bazı fotoğraf çerçevelerinde ve çikolatalarda da kullanılan ince katmanlı bu malzeme, geçici dövmede iletken olarak tercih edilmiş.

Bu dövmeleri vücudunuzun herhangi bir bölgesine uyguladığınız zaman laptoplarda bulunan “trackpad” işlevini görmesini sağlayabiliyorsunuz. Dövmenin üzerine dokunarak sağa sola kaydırabiliyor ve nesneler arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

MIT’te görevli akademisyenler, bu dövmeyi kullanarak çok daha farklı şeyler geliştirmeyi başarmışlar. Örneğin vücut sıcaklığınızı ölçen dövme, sıcaklık seviyesinin azalıp artmasına göre bilgisayar ekranında farklı renkleri gösterebiliyor. Bu da DuoSkin’in sağlık alanında da kullanılabileceğine bir işaret.

 

Akıllı dövmeyi geliştiren Kao, NFC çipi ve termokromatik katmanın yanı sıra LED ışıklarının da dövmelere dahil edilebileceğini belirtti. DuoSkin’in çalışma mantığını daha iyi anlamak için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
HAFTANIN İÇERİĞİ
Instagram soru etiketlerini daha etkileşimli hale getiriyor